12.04.2025
– Jestem przekonany, że którymkolwiek aspektem zdrowia jesteście zainteresowani – naukami medycznymi, psychologią zdrowia, farmacją, ratownictwem medycznym – to na pewno znajdziecie tu interesujący was kierunek. Znajdźcie swoją indywidualną, najlepszą dla każdego z was ścieżkę w swoim życiu. Bądźcie mądrzy i samodzielni w swoich decyzjach i myśleniu – tak podczas wykładu inaugurującego tegoroczny Dzień Otwarty mówił dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, były prorektor ds. studenckich GUMed.
Przyjechali do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z całej Polski, byli nawet tacy, co wsiedli do pociągu w nocy, by dojechać do Uczelni punktualnie o godz. 8.00. A warto było, bo studenci, doktoranci i pracownicy GUMed przygotowali dla odwiedzających mnóstwo atrakcji i to w kilku lokalizacjach. Impreza odbyła się 11 kwietnia w Centrum Sportu, Atheneum Gedanense Novum i na Wydziale Farmaceutycznym. Była nauka szycia chirurgicznego, warsztaty z pszczelarzem, nauka udzielania pierwszej pomocy, pokaz gipsowania, warsztaty dotyczące roślin leczniczych, a nawet możliwość stworzenia własnego dzieła sztuki z mikroorganizmów – w sumie ponad 60 stoisk i 20 wykładów oraz warsztatów edukacyjnych. Chętni mogli zwiedzić także Centralne Laboratorium Kliniczne UCK, szpitala GUMed, przespacerować się po Klinicznym Oddziale Ratunkowym, odwiedzić Zwierzętarnię, ale także sprawdzić własnoręcznie na fantomach, jak podłączać odżywianie pozaustrojowe choremu czy jak zaintubować ofiarę wypadku. Nie zabrakło też warsztatów Zdrowy kręgosłup i Less stress oraz Zapisane w kościach – słowo o antropologii sądowej. Były też badania profilaktyczne. Studenci z SKN Kardiologii przeprowadzali badanie poziomu glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego, członkinie SKN Przyszłe Położne pokazywały jak prawidłowo badać piersi, a Zakład Toksykologii Środowiska badał poziom wysycenia witaminą C.
Na Wydziale Farmaceutycznym sporządzano maści i kremy oraz odkrywano tajniki płynu Lugola, nadmanganianu potasu, soli emskiej, kompleksów kobaltu. Dr Adrian Szewczyk, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego GUMed, podczas wykładu zorganizowanego dla kandydatów na studia, odpowiedział na pytanie Dlaczego warto studiować farmację?, a jego wystąpienie pozwoliło zaangażować uczestników spotkania w taki sposób, że za pomocą smartfonów mogli odpowiedzieć na pytanie, z czym kojarzy im się farmacja. Wyniki zostały zaprezentowane na dużym ekranie. W Ogrodzie Roślin Leczniczych na Wydziale Farmaceutycznym GUMed można było zapoznać się z kolekcją roślin leczniczych, a podczas warsztatów Studenci z SKN Bromatologii odkrywali przed kandydatami na studia tajemnice żywności i jej składników. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji przedstawiło różne ścieżki kariery po ukończeniu studiów, z kolei członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych GUMed przeprowadzili m.in. wyścig pipetowania.
Wydarzenie otworzyła prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prorektor ds. studenckich, a przygotowane stoiska odwiedził prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
– Odwiedziło nas ponad trzy tysiące osób. Bardzo cieszymy się z tak dobrej frekwencji. Młodzi ludzie interesowali się wszystkim, zadawali mnóstwo pytań, uczestniczyli w warsztatach oraz świetnie się też bawili – mówi Eliza Rydzewska, koordynator Dnia Otwartego GUMed. – Pokazaliśmy wiele ciekawych kierunków i różne wydziały, więc każdy może wybrać coś dla siebie.
Na kolejny Dzień Otwarty zapraszamy w kwietniu 2026 r.
fot. P. Sudara/GUMed