10.04.2025
Na czym polegają badania kliniczne w pielęgniarstwie, jakie są nowoczesne metody leczenia ran, jak wyglądają działania pielęgniarskie na przykład w zakładach karnych czy podczas akcji ratunkowych – o tych i wielu innych tematach związanych z nowoczesnym pielęgniarstwem dyskutowano podczas konferencji Pielęgniarstwo 2.0, która odbyła się w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Organizatorem konferencji było Studenckie Koło Promocji Zdrowia Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa. Wydarzenie zgromadziło specjalistów i praktyków z zakresu pielęgniarstwa, którzy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i perspektywami rozwoju w tej niezwykle istotnej dziedzinie. Wydarzenie skierowane było do uczniów szkół średnich (maturzystów) oraz studentów pielęgniarstwa i położnictwa pierwszego stopnia, którzy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w pielęgniarstwie i położnictwie oraz usłyszeć o wyzwaniach i możliwościach rozwoju w tym zawodzie.
Konferencję uroczyście otworzyła prof. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prorektor ds. studenckich GUMed. Po wystąpieniu Pani Prorektor dotyczącym współczesnego pielęgniarstwa, głos zabrała zastępczyni dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa Anna Lignowska, która omówiła wyzwania zawodowe oraz możliwości rozwoju ścieżki kariery w kontekście dynamicznie rozwijającego się Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
W kolejnych panelach eksperci poruszyli tematy dotyczące nowoczesnych metod leczenia ran (mgr piel. Agata Korgól), badań klinicznych w pielęgniarstwie (mgr piel. Joanna Cydejko), a także działania pielęgniarek w sytuacjach kryzysowych, takich jak pielęgniarstwo ratunkowe w ujęciu pracy w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które przybliżył pielęgniarz Marcin Górecki oraz pielęgniarstwa na misjach humanitarnych, o których mówił mgr Daniel Kasprowicz, dietetyk i pielęgniarz.
W drugiej części konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia na temat działań pielęgniarskich realizowanych w zakładach karnych, o czym opowiedziała por. dr n. o zdr. Agnieszka Dąbrowska, oraz aktywnie włączyć się w dyskusję z przedstawicielami kół naukowych.
Zwieńczeniem wydarzenia było wystąpienie prof. dr hab. Wioletty Mędrzyckiej-Dąbrowskiej poświęcone rozwojowi naukowemu i akademickiemu w pielęgniarstwie oraz prelekcja dr hab. Doroty Kilańskiej, prof. uczelni na temat zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej. Ostatnia prelekcja dotyczyła roli położnych w systemie ochrony zdrowia, o czym opowiedziała studentka położnictwa Weronika Biłas, członkini Studenckiego Koła Naukowego Przyszłe Położne.
Wydarzenie zakończyło się dyskusją, w której uczestnicy zgodnie podkreślali potrzebę kontynuacji dialogu między teorią, a praktyką pielęgniarską.
Konferencja odbyła się pod patronatem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Partnerami wydarzenia byli: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Mimesis, Medhoodie, Eldan, MedHero Art oraz NaMedycyne Shop.
fot. P. Sudara/GUMed