9.04.2025
Gdański Uniwersytet Medyczny był 7 kwietnia 2025 r. gospodarzem konferencji IntMedPOL25, poświęconej zagadnieniu zagranicznych absolwentów kierunków medycznych i ich obecności na polskim rynku pracy w kontekście niedoboru kadry medycznej – nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. To było pierwsze tak kompleksowe wydarzenie w naszym kraju, które stworzyło przestrzeń do rozmowy na ten temat.
Głównym celem konferencji była próba całościowego spojrzenia na aktualną sytuację migracji specjalistów medycznych – zarówno tych, którzy przyjeżdżają do Polski, jak i tych, którzy ją opuszczają. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, co wpływa na decyzje polskich lekarzy o wyjeździe za granicę, a co mogłoby przekonać zagranicznych absolwentów medycyny do pozostania w Polsce lub rozpoczęcia tu pracy po ukończeniu studiów.
Poruszono wiele tematów – od procesu rekrutacji na studia w Polsce, przez naukę języka polskiego, aż po praktyczne kształcenie w szpitalach i klinikach. Dyskutowano również o przyszłych ścieżkach zawodowych zagranicznych absolwentów, barierach językowych i kulturowych, czy wymaganiach formalnych, takich jak Lekarski Egzamin Końcowy, rezydentury i specjalizacje. Pojawił się także temat procedur wizowych i konsularnych, który w ostatnim czasie budził sporo emocji w innych sektorach szkolnictwa wyższego.
W trakcie rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ministrowie zgodnie podkreślali ogromną wartość anglojęzycznej oferty edukacyjnej i potrzebę jej rozwijania. Ważne jednak, by robić to z zachowaniem najwyższych standardów – zarówno w zakresie rekrutacji, jak i samego kształcenia. Podkreślano też, że głównym zadaniem polskich uczelni medycznych jest oczywiście kształcenie kadry na potrzeby kraju. Jednocześnie zasugerowano, że warto byłoby przygotować system kształcenia pod kątem zatrudniania zagranicznych absolwentów w Polsce i rozważyć stworzenie listy zawodów, dla których można by przewidzieć uproszczoną ścieżkę migracyjną.
Podczas konferencji przedstawiono też wyniki ankiet przeprowadzonych wśród studentów zagranicznych na kierunkach medycznych w polskich uczelniach, w ramach projektu IntMedPOL25 (na zlecenie GUMed badanie zrealizowała i raport przygotowała Agencja badawcza „Inny Format Sp. z o.o., a zaprezentował dr Jacek Kaczmarek, główny organizator konferencji). Następnie mgr Fatima Zahra Znioi z Ośrodka Badań nad Migracjami UW przedstawiła wyniki badań ankietowych dotyczących planów po ukończeniu studiów przeprowadzonych wśród zagranicznych studentów ostatnich lat kierunku lekarskiego kilku uczelni medycznych.
Jednym z punktów programu była rozmowa dr. Jacka Kaczmarka z trzema zagranicznymi absolwentkami kierunku lekarskiego, które dziś pracują w Polsce.
– prof. Anna Shalimova z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed (absolwentka z Charkowa),
– dr Claudia Anna Wiewióra ze Szpitali Tczewskich (absolwentka GUMed z 2017 r.),
– lek. Shraddha Singh z I Kliniki Kardiologii GUMed (absolwentka GUMed z 2024 r.)
Wszystkie Panie podkreślały jak wielką rolę w ich karierze odegrali mentorzy i zespół współpracowników.
Zwracały także uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się obcokrajowcy, szczególnie jeśli nie znają biegle języka polskiego – co jest kluczowe w pracy lekarza i w trakcie podyplomowego szkolenia.
Prof. Shalimova opowiedziała swoją poruszającą historię – o przyjeździe do Gdańska, współpracy z prof. Krzysztofem Narkiewiczem oraz integracji z zespołem GUMed po przymusowym opuszczeniu Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Opisała również projekt społeczno-badawczy WAR-SCAR, ma na celu zarówno zbadanie wpływu stresu wojennego/uchodźczego na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego u kobiet-uchodźczyń z Ukrainy, jak i zapewnienie im wsparcia medycznego i psychologicznego.
Rektorzy uczelni zrzeszonych w KRAUM: prof. Wojciech Załuska, prof. Marcin Moniuszko, prof. Michał Markuszewski, a także prof. Janusz Moryś, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim (UKJKKL) i dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan English Division Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślali:
– jak ważne jest utrzymywanie wysokiej jakości kształcenia, które przyciąga zagranicznych studentów,
– potrzebę zmian w systemie kształcenia, jeśli celem będzie zatrzymywanie większej liczby zagranicznych absolwentów w Polsce,
– lepszą promocję polskiego szkolnictwa medycznego na świecie, by przyciągać najbardziej utalentowanych kandydatów.
Dzięki zaproszonym ekspertom z zagranicy, uczestnicy wydarzenia mogli szerzej spojrzeć na zjawisko migracji medyków w skali globalnej i europejskiej, w tym także zapoznać się ze zmianami w strukturze etnicznej personelu medycznego w Niemczech w okresie ostatnich 35 lat i z konsekwencjami tych przemian.
Swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele polskich samorządów zawodowych – dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, którzy zaprezentowali najnowsze dane dotyczące zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek w Polsce oraz migracji personelu medycznego oraz opisali przewidywane potrzeby systemu ochrony zdrowia w Polsce w nadchodzących latach.
Pełna lista prelegentów, którzy wystąpili w trakcie konferencji zawiera aż 18 nazwisk:
– dr Heidi L. Bludau – starsza wykładowczyni i zastępczyni dyrektora studiów podyplomowych, Wydział Medycyny, Zdrowia i Społeczeństwa, Vanderbilt University, Nashville, USA
– dr n. med. Artur Brocławski – ordynator w Klinik am Rosengarten, dyrektor zarządzający Medizinisches Institut für transkulturelle Kompetenz, Bielefeld, Niemcy, absolwent GUMed
– prof. dr hab. n. med. Katarzyna Czabanowska – kierownik Katedry Zdrowia Międzynarodowego, Maastricht University, ekspertka WHO
– dr n. ekon. Katarzyna Dębkowska – kierownik Zespołu Foresightu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny
– dr n. med. Łukasz Jankowski – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej IX Kadencji
– prof. dr hab. Michał Markuszewski – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
– prof. dr hab. n. med. Marcin Moniuszko – rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
– prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś – przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim KRAUM
– dr Henryka Mościcka-Dendys – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
– dr Dominika Pszczółkowska – badaczka, Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski
– dr hab. med. Anna Shalimova, prof. uczelni – Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Charkowie
– dr hab. n. med. Jacek Sieńko – prodziekan ds. Studenckich English Division, Warszawski Uniwersytet Medyczny
– lek. Shraddha Singh – I Klinika Kardiologii GUMed, absolwentka WL ED GUMed 2024
– prof. dr hab. Andrzej Szeptycki – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– dr n. med. i n. o zdr. Andrzej Tytuła – wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
– lek. Claudia Anna Wiewióra – rezydentka chirurgii, Szpitale Tczewskie SA, absolwentka WL ED GUMed 2017
– prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przewodniczący KRAUM
– mgr Fatima Zahra Znioi– badaczka, Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski
Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, KRAUM i Rektor GUMed.
Zadanie pt. “Zagraniczni absolwenci kierunków medycznych na polskim rynku pracy” jest finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczpospolitej Polskiej.
zdjęcia: Paweł Sudara