8.04.2025
W Auditorium Primum im. prof. Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum odbyła się XXXVIII Ogólnopolska Studencka Konferencja Kardiologiczna. Jej organizatorem było Studenckie Koło Naukowe przy I Katedrze i Klinice Kardiologii.
W ramach wydarzenia odbyły się cztery sesje naukowe, w których uczestnicy aktywni mieli możliwość zaprezentowania swoich badań oraz wyników prac naukowych. W tym roku przedstawiono łącznie 26 prac. W trakcie trwających dwa dni obrad zaprezentowano również ciekawe przypadki kliniczne oraz oryginalne prace naukowe.
Oficjalne otwarcie konferencji odbyło się 28 marca o godzinie 10:00 w Atheneum Gedanense Novum. W uroczystości inauguracyjnej uczestniczyli: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia, prof. dr hab. Miłosz Jaguszewski, pełniący rolę opiekuna merytorycznego konferencji, prof. dr hab. Marcin Gruchała, kierownik I Kliniki Kardiologii oraz dr hab. Maria Bieniaszewska, prof. uczelni, dziekan Wydziału Lekarskiego. W konferencji udział wzięła również prof. Biljana Parapid, która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. Cardiovascular Risk in Women: Here, There and Everywhere oraz wraz z lek. Shraddhą Singh poprowadziła panel dyskusyjny. Odbyły się również sesja prac naukowych z kardiologii zachowawczej i hipertensjologii oraz sesja przypadków klinicznych z kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Nowością w tegorocznej edycji konferencji była sesja „Mistrz-uczeń”, w trakcie której trzy pary omówiły przygotowane przypadki najpierw ze strony ucznia – studenta, a następnie lekarz w roli mistrza dopełnił obraz kliniczny o swoje spostrzeżenia.
Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach nauki zaawansowanego szycia, warsztatach z kamizelki defibrylującej przeprowadzonych przy współpracy z firmą Zoll Medical Poland czy ćwiczeniach w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej.
Drugi dzień obrad rozpoczął się od wykładu prof. Agnieszki Tycińskiej pt. Ostra niewydolność serca: up to date, podczas którego poruszone zostały wnikliwie kwestie dotyczące metod leczenia i opieki nad pacjentem. Następnie odbyły się sesje prac oryginalnych z kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej oraz sesja przypadków klinicznych z kardiologii zachowawczej i hipertensjologii. Wykład pt. Serce i maszyny wygłosił również dr Maciej Duda, wprowadzając uczestników w tajniki działania różnych metod mechanicznego wspomagania krążenia.
Konferencja byłą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy naukowej oraz poszerzania wiedzy w obszarze kardiologii. Wysoka frekwencja oraz wysoki poziom merytoryczny prezentacji potwierdzają, że wydarzenie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja ponownie pokazała, że konferencja jest istotnym elementem w kalendarzu wydarzeń naukowych dedykowanych studentom medycyny i młodym naukowcom.