27.03.2025
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna, na zaproszenie rektora prof. Michała Markuszewskiego spotkała się 26 marca br. w Gdańsku z władzami oraz pracownikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Towarzyszyła jej podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk oraz dyrektor Biura MZ Agnieszka Sanojca. Obecni byli także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski oraz przewodniczący Rady Uczelni GUMed Paweł Orłowski. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o tym, jak innowacyjne rozwiązania w medycynie i badaniach naukowych łączyć z troską o pacjenta. Przedstawione zostały osiągnięcia i wizja rozwoju GUMed. Dyskutowano o wyzwaniach, jakim musi sprostać medyczne szkolnictwo wyższe.
– Profilaktyka zdrowotna jest jednym z filarów aktywności społecznej naszej Uczelni. Stawiamy na nią od lat. Widzimy również wyzwania, przed jakimi stoi system ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Identyfikujemy to jako istotny problem, którym aktywnie się zajmujemy klinicznie i badawczo. To ważny obszar rozwoju medycyny i profilaktyki w całej Polsce. Reforma szpitali jest równie ważnym aspektem naszego zainteresowania. Stąd dzisiejsza wizyta w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce i Europie – mówił podczas spotkania rektor GUMed prof. Michał Markuszewski.
– Od ponad roku mogę uczestniczyć w tworzeniu, budowaniu i dbaniu o system ochrony zdrowia w Polsce, który bez takich ludzi jak Państwo, by nie istniał. Chcemy dokładać cegiełkę do tego, co Państwo budujecie i tworzycie – podkreślała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Rozmowy były okazją do prezentacji Uczelni oraz jej szpitala klinicznego, przedstawienia planów ich rozwoju i osiągnięć na przestrzeni 80 lat działalności. Gdański Uniwersytet Medyczny kształci obecnie studentów na 19 kierunkach medycznych. W trakcie spotkania Rektor podkreślał, że misją Uczelni jest nie tylko kształcenie wysokiej klasy specjalistów, ale także formowanie postaw opartych na empatii, szacunku do pacjenta oraz współpracy między zawodami medycznymi. W procesie dydaktycznym GUMed stawia na rozwój kompetencji interpersonalnych, przygotowując studentów do pracy w zintegrowanych zespołach opieki zdrowotnej.
Wizja rozwoju Uczelni obejmuje także aspekty strategiczne – takie jak bezpieczeństwo lekowe.
– Jesteśmy jedyną uczelnią medyczną w kraju, która posiada status uczelni badawczej a także jedyną, która jest częścią sojuszu Uniwersytetów Europejskich (sojusz ACE²-EU). Efektywnie współpracujemy z przemysłem farmaceutycznym, między innymi z Polpharmą. Jesteśmy otwarci na konstruktywną współpracę z Ministerstwem Zdrowia, jeśli uznacie, że nasza wiedza, nasze kompetencje są dla was przydatne. Mamy świetnych lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy, diagnostyków i psychologów. Tworzymy nowoczesne zespoły interdyscyplinarne i w tym kierunku będziemy dalej podążać – podsumował rektor GUMed.
Następnie delegacja Ministerstwa razem z władzami Uczelni spotkała się pracownikami Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Władze Szpitala podkreślały wpływ inwestycji na infrastrukturę szpitalną, które mają przynosić korzyści w postaci rosnącej liczby pacjentów i wysokiej jakości usług medycznych.
– Cieszymy się, że mieliśmy okazję opowiedzieć o innowacyjnych rozwiązaniach funkcjonujących w naszym szpitalu. Ich wdrożenie to praca całego zespołu pracowników, którzy byli bardzo zadowoleni z możliwości osobistej rozmowy z Ministrą – zaznaczył Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Pacjenci wybierają gdański ośrodek medyczny nie tylko ze względu na nowoczesne technologie, innowacyjne badania kliniczne, ale także dlatego, że czują się tu wyjątkowo komfortowo.
Podczas wizyty rozmawiano także o jednym z najważniejszych obszarów rozwoju Szpitala i jego kadry medycznej i naukowej – transplantologii. Ośrodek może pochwalić się imponującymi wynikami w programach przeszczepów wielonarządowych oraz szpiku kostnego. Przeprowadzane są tu zaawansowane zabiegi, takie jak jednoczasowe przeszczepy: płuc i nerek, płuc i serca, serca i nerki a także, wątroby i nerki. To pokazuje, jak ważną rolę w polskiej medycynie odgrywa dla pacjentów Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – przyznawali biorący udział w spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
fot. P. Sudara/GUMed