StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Program Kształcenia Ustawic...

Program Kształcenia Ustawicznego Lekarzy POZ prowadzony przez Katedrę Medycyny Rodzinnej GUMed trwa już ponad dwadzieścia lat

20.03.2025

Prof. Janusz Siebert, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed, dr hab. Tomasz Przewoźny, dr Andrzej Molisz i dr Dmitry Tretiakow z Katedry i Kliniki Otolaryngologii GUMed oraz dr Piotr Woźniacki z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed przeprowadzili cykl wykładów podczas kolejnej edycji konferencji szkoleniowej Sekstans.

AdobeStock_220773526.jpeg



Ponad 75% usług medycznych jest realizowanych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ustawodawca poszerzył zakres działania lekarzy o Opiekę Koordynowaną (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej). Lekarze pracujący w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – rodzinni, interniści czy pediatrzy muszą uzupełniać wiedzę o najnowsze informacje medyczne.


W bieżącym roku akademickim Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej GUMed prowadzi comiesięczny cykl konferencji naukowo-szkoleniowych – Program Kształcenia Ustawicznego lekarzy o akronimie Sekstans.


W myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 231, poz. 2326), każde takie spotkanie premiowane jest punktami edukacyjnymi dla uczestników.


Konferencja Sekstans od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W poprzednich, ponad stu kilkudziesięciu edycjach uczestniczyło średnio stu lekarzy. Tematyka obejmuje zagadnienia kliniczne, a wykładowcami są specjaliści z różnych dziedzin medycyny zarówno z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jak i z całego kraju. Dzielą się oni wiedzą i praktycznym doświadczeniem w zakresie najnowszych standardów diagnostyki i terapii. To doskonała okazja do aktualizacji wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów zawodowych. Przykładem są efekty pracy lekarzy w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed. Przydatność kliniczna prowadzonego szkolenia ustawicznego ma istotną wartość.


Przesunięcie usług do Podstawowej Opieki Zdrowotnej wymaga regularnego kształcenia podyplomowego. W ramach Opieki Koordynowanej do kompetencji lekarzy rodzinnych we współpracy ze specjalistami należy:

  • diagnostyka i leczenie stanów przedcukrzycowych albo cukrzycy,
  • diagnostyka i leczenie nadczynności tarczycy, diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy,
  • diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek,
  • pulmonologia – POChP i astma,
  • kardiologia – migotanie przedsionków, niewydolność serca, stabilna choroba wieńcowa.


Wprowadzono też dodatkowe finansowanie świadczeń w ramach budżetu powierzonego. Lekarz POZ otrzymuje budżet powierzony na koordynację diagnostyki i leczenia. Badanie i konsultację NFZ rozlicza według kosztów wycenionych przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji.


Dodatek za wielochorobowość
Jest to dodatek kwotowy za każdego pacjenta, u którego została zdiagnozowana choroba przewlekła, z zakresu diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmonologii.


W ramach Opieki Koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badanie tętnic wieńcowych z zastosowaniem tomografii komputerowej przy wskazaniu do diagnostyki w kierunku choroby niedokrwiennej serca. Może oznaczyć immunoglobuliny E całkowite (IgE), immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii wziewnych i pokarmowych oraz alergeny wziewne i pokarmowe.


Nocna i świąteczna opieka ambulatoryjna
Według ustawodawcy, w zakresie podstawowym świadczenia mogą być realizowane wyłącznie przez podmiot leczniczy, w którego strukturze znajduje się izba przyjęć, a podmiot zapewnia przebywanie lekarza w miejscu udzielania świadczeń w zakresie izby przyjęć stale, w godzinach funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeżeli w lokalizacji udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest zapewniony dostęp do badań laboratoryjnych, świadczeniodawca wykonuje badania laboratoryjne, gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta.


Takie poszerzenie zakresu usług ambulatoryjnych wymaga stałego szkolenia podyplomowego. W ramach projektu Medicus. Razem dla Słuchu kolejną edycję konferencji szkoleniowej Sekstans, która odbyła się 8 marca br. w Gdańsku, zakończyły cieszące się dużym zainteresowaniem uczestników, praktyczne warsztaty otoskopii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Medycyny Rodzinnej GUMed we współpracy z Polskim Towarzystwem Lekarskim i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej.