20.03.2025
Prof. Janusz Siebert, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed, dr hab. Tomasz Przewoźny, dr Andrzej Molisz i dr Dmitry Tretiakow z Katedry i Kliniki Otolaryngologii GUMed oraz dr Piotr Woźniacki z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed przeprowadzili cykl wykładów podczas kolejnej edycji konferencji szkoleniowej Sekstans.
Ponad 75% usług medycznych jest realizowanych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ustawodawca poszerzył zakres działania lekarzy o Opiekę Koordynowaną (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej). Lekarze pracujący w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – rodzinni, interniści czy pediatrzy muszą uzupełniać wiedzę o najnowsze informacje medyczne.
W bieżącym roku akademickim Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej GUMed prowadzi comiesięczny cykl konferencji naukowo-szkoleniowych – Program Kształcenia Ustawicznego lekarzy o akronimie Sekstans.
W myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 231, poz. 2326), każde takie spotkanie premiowane jest punktami edukacyjnymi dla uczestników.
Konferencja Sekstans od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W poprzednich, ponad stu kilkudziesięciu edycjach uczestniczyło średnio stu lekarzy. Tematyka obejmuje zagadnienia kliniczne, a wykładowcami są specjaliści z różnych dziedzin medycyny zarówno z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jak i z całego kraju. Dzielą się oni wiedzą i praktycznym doświadczeniem w zakresie najnowszych standardów diagnostyki i terapii. To doskonała okazja do aktualizacji wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów zawodowych. Przykładem są efekty pracy lekarzy w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed. Przydatność kliniczna prowadzonego szkolenia ustawicznego ma istotną wartość.
Przesunięcie usług do Podstawowej Opieki Zdrowotnej wymaga regularnego kształcenia podyplomowego. W ramach Opieki Koordynowanej do kompetencji lekarzy rodzinnych we współpracy ze specjalistami należy:
Wprowadzono też dodatkowe finansowanie świadczeń w ramach budżetu powierzonego. Lekarz POZ otrzymuje budżet powierzony na koordynację diagnostyki i leczenia. Badanie i konsultację NFZ rozlicza według kosztów wycenionych przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Dodatek za wielochorobowość
Jest to dodatek kwotowy za każdego pacjenta, u którego została zdiagnozowana choroba przewlekła, z zakresu diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmonologii.
W ramach Opieki Koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badanie tętnic wieńcowych z zastosowaniem tomografii komputerowej przy wskazaniu do diagnostyki w kierunku choroby niedokrwiennej serca. Może oznaczyć immunoglobuliny E całkowite (IgE), immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii wziewnych i pokarmowych oraz alergeny wziewne i pokarmowe.
Nocna i świąteczna opieka ambulatoryjna
Według ustawodawcy, w zakresie podstawowym świadczenia mogą być realizowane wyłącznie przez podmiot leczniczy, w którego strukturze znajduje się izba przyjęć, a podmiot zapewnia przebywanie lekarza w miejscu udzielania świadczeń w zakresie izby przyjęć stale, w godzinach funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeżeli w lokalizacji udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest zapewniony dostęp do badań laboratoryjnych, świadczeniodawca wykonuje badania laboratoryjne, gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta.
Takie poszerzenie zakresu usług ambulatoryjnych wymaga stałego szkolenia podyplomowego. W ramach projektu Medicus. Razem dla Słuchu kolejną edycję konferencji szkoleniowej Sekstans, która odbyła się 8 marca br. w Gdańsku, zakończyły cieszące się dużym zainteresowaniem uczestników, praktyczne warsztaty otoskopii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Medycyny Rodzinnej GUMed we współpracy z Polskim Towarzystwem Lekarskim i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej.