19.03.2025
Interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem prof. Marka Wesołowskiego z Katedry i Zakładu Chemii Analitycznej GUMed opracował wynalazek Sól chlordaizepoksydu i sacharyny oraz sposób jej otrzymywania. Urząd Patentowy RP przyznał na niego patent P.440394.
Nowy wynalazek jest powiązany z chlordiazepoksydem, należącym do grupy benzodiazepinów, które wchodzą w skład leków stosowanych w leczeniu stanów lękowych, napięć nerwowych, czy objawów odstawienia alkoholu. Jego skuteczność do tej pory nie była jednak w pełni wykorzystywana. Wszystko przez to, że chlordiazepoksydem nie rozpuszcza się dobrze w wodzie, więc tempo i stopień wchłaniania leku w organizmie są niskie. I z receptą na rozwiązanie tego problemu przychodzi zespół prof. Wesołowskiego. Naukowcy stworzyli nową sól chlordiazepoksydu z sacharyną, która pozwoli na znacznie lepsze i szybsze przyswajanie leku w organizmie. Nowe rozwiązanie ma dużo zalet:
– zwiększona rozpuszczalność: nowa sól cechuje się znacząco lepszą rozpuszczalnością w wodzie, co prowadzi do szybszego i bardziej efektywnego wchłaniania substancji czynnej.
– lepsza biodostępność: dzięki poprawionej rozpuszczalności, chlordiazepoksyd szybciej dociera do krwiobiegu, co może skrócić czas działania i zwiększyć skuteczność terapeutyczną
– prostota procesu: opracowany sposób otrzymywania soli jest prosty, powtarzalny i możliwy do wdrożenia w warunkach przemysłowych, co obniża koszty produkcji.
– potencjalne nowe formy farmaceutyczne: ulepszone właściwości substancji stwarzają możliwość opracowania nowych, bardziej efektywnych postaci leku.
– bezpieczeństwo: sacharyna, to dobrze znana substancja słodząca o wysokim profilu bezpieczeństwa, co dodatkowo podkreśla innowacyjność i bezpieczeństwo nowego związku.
Wynalazek naukowców może zrewolucjonizować leczenie pacjentów wymagających przyjmowania chlordiazepoksydemu. Dzięki nowej soli z sacharyną, terapia może być bardziej przewidywalna, efektywna. Co więcej, lepsza rozpuszczalność i biodostępność może pozwolić na zmniejszenie dawek leków, a co za tym idzie – obniżeniem ryzyka występowania skutków ubocznych.
W skład zespołu, który opracował to innowacyjne rozwiązanie wchodzą:
– prof. dr hab. Marek Wesołowski, kierownik zespołu – Gdański Uniwersytet Medyczny
– mgr Anna Lech – Gdański Uniwersytet Medyczny
– dr hab. Artur Sikorski – Uniwersytet Gdański
– prof. dr hab. inż. Maria Gazda – Politechnika Gdańska
– dr Patrycja Garbacz