21.02.2025
Program mentoringowy z Uniwersytetu Stanforda już w Polsce. SPARK, bo taką ma nazwę, jest skierowany do zespołów naukowych, które mają pomysł na stworzenie nowej terapii, leku, szczepionki, testu diagnostycznego, albo innych wyrobów medycznych. Można je zgłaszać do 20 marca.
SPARK Poland pozwoli trzem zwycięskim zespołom naukowym zweryfikować pomysły na realizację wymienionych wyżej projektów. To dwuletni, intensywny, systematyczny mentoring z doświadczonymi ekspertami i praktykami połączony z dostępem do finansowania eksperymentów badawczych w kwocie 300 tys. zł dla każdego zespołu.
Cel SPARK Poland to stworzenie mechanizmu, który pozwala przekształcać pomysły na biomedyczne wynalazki w ich rzeczywiste zastosowanie, a jednocześnie pełni funkcję modelowego rozwiązania dla krajowego sektora biotechnologii.
Pomysły zwycięskich zespołów naukowych zostaną poddane analizie w ścisłej współpracy autorów, mentorów i menadżera projektu, wyspecjalizowanego w ocenie strategii oraz wycenie biotechnologii. Naukowcy otrzymają systematyczne i intensywne wsparcie w postaci mentoringu.
W ramach programu każdy zakwalifikowany zespół będzie ściśle współpracował z menadżerem projektu, którego zadaniem będzie moderacja naukowców poprzez zadawanie pytań, dzielenie się perspektywą, wskazywanie potencjalnych dróg działania. Jego zadaniem będzie też reagowanie na bieżące potrzeby zespołu, np. związane z dotarciem do konkretnych ekspertów z rynku farmaceutycznego czy biomedycznego.
Udział w programie da odpowiedź na pytania o to, czy pomysł na zastosowanie wyników badań w medycynie ma szanse na wdrożenie i komercjalizację, oraz jak projektować badania, aby urealniać perspektywę ich wdrożenia.
Harmonogram SPARK Poland
• 07.03.2025 – g. 10:00 – spotkanie informacyjne online, LINK do rejestracji na spotkanie:
• 20.03.2025 – g. 12:00 – koniec naboru
• 11.04.2025 – wyniki preselekcji, lista zespołów zaproszonych na prezentację
• 23-24.04.2025 – prezentacja (miejsce: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa)
• 25.04.2025 – ogłoszenie 3 zwycięskich projektów
• 01.05.2025 – rozpoczęcie programu mentoringowego
• 30.04.2027 – zakończenie programu mentoringowego
Jakie korzyści daje SPARK Poland?
• Zweryfikujesz pomysł na biomedyczne rozwiązanie w trakcie dwuletniego mentoringu.
• Zderzysz swój sposób myślenia o prowadzeniu Twojego projektu naukowego z praktykami z rynku.
• Zyskasz systematyczną współpracę z doradcą wyspecjalizowanym w analizie strategicznej, jak i wycenie biotechnologii.
• Rozwiniesz kompetencje z zakresu zarządzania projektami biotechnologicznymi, aby prowadzić je w kierunku komercjalizacji.
• Uzyskasz 300 tys. zł na eksperymenty w ramach kontynuacji badań lub uzupełnienia luk w trwającym już projekcie naukowym.
• Dołączysz do prestiżowej sieci networkingowej koordynowanej przez Stanford University School of Medicine.
Program został zainicjowany w Polsce przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w 2019 roku. Jego pilotaż został z sukcesem przeprowadzony we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). Inkubowane były trzy projekty, z których jeden jest obecnie na zaawansowanym etapie tworzenia spółki. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego idzie teraz krok dalej i rozwijając program SPARK Poland, ogłasza ogólnopolski nabór, otwierając drzwi dla nowatorskich inicjatyw z zakresu biomedycyny.
Program SPARK działa już w 21 krajach na świecie, w tym w 8 krajach europejskich, tj. w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Finlandii, Włoszech i Czechach.
Inicjatorem i organizatorem SPARK Poland jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Pierwszy ogólnopolski nabór jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
źródło: Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed