14.02.2025
Za nami kolejna edycja Tygodnia Orientacyjnego. To cykl spotkań dedykowany studentom studiów wspólnych o nazwie Sustainable Drug Discovery (S-DISCO), które od roku akademickiego 2022/2023 prowadzone są na Wydziale Farmaceutycznym. To dwuletnie studia stacjonarne II stopnia, zorganizowane na podstawie umowy podpisanej przez GUMed, Ghent University (Belgia), University of Lille (Francja) i University of Groningen (Holandia), w ramach projektu International Master in Sustainable Drug Discovery. Ten projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w programie Erasmus Mundus Joint Master Degree (EMJMD).
W semestrze letnim 2025 roku w naszej Uczelni rozpocznie naukę 27 studentów zagranicznych, którzy przybyli do Gdańska z takich krajów jak: Syria, Jordania, Egipt, Pakistan, Bangladesz, Chiny, Japonia, Indie, Filipiny, Kanada, Meksyk, Argentyna, Kolumbia, Nigeria, Macedonia, Azerbejdżan, Albania, Turcja, Hiszpania, Francja i Holandia. W Tygodniu Orientacyjnym brali udział również studenci programu wymiany międzynarodowej Erasmus+.
Tydzień Orientacyjny rozpoczął się od spotkania z władzami Uczelni. Studentów powitali, w imieniu Rektora Uczelni, Prorektor ds. Studenckich – prof. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, Prorektor ds. Kształcenia – prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, kierownik kierunku S-DISCO – dr hab. Renata Wawrzyniak, kierownik Katedry i Zakładu Toksykologii – dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni oraz opiekun studentów – dr Małgorzata Wacławik.
Podczas pierwszych trzech dni Welcome Point zorganizował serię wydarzeń i wykładów, między innymi na temat komunikacji poprowadzony przez mgr Dominikę Bosek z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia. Spotkanie z uczelnianym prawnikiem, Aleksandrem Rynkiewiczem, pracownikiem biblioteki, dr. Jakubem Rusakowem oraz oficerem policji. Wszystko po to, aby ułatwić studentom wdrożenie się w życie akademickie oraz sprostać wyzwaniom jakie spotkają ich w nowym kraju i mieście. Po zakończeniu pierwszego dnia zajęć studenci uczestniczyli w integracyjnym lunchu, podczas którego mogli spróbować między innymi polskich pierogów i staropolskiego żurku.
Nowo przybyli studenci brali udział w lekcjach języka polskiego oraz mieli szansę zapoznać się z głównym kampusem GUMedu.
Kolejne dwa dni Tygodnia Orientacyjnego zostały zorganizowane przez prof. Wielgomasa, dr Wawrzyniak oraz dr Wacławik. Studenci spotkali się z całym zespołem programu S-DISCO, odwiedzili dziekanat, otrzymali informacje dotyczące przedmiotów i extranetu oraz zostali oprowadzeni po kampusie Wydziału Farmaceutycznego.
Koordynatorki Welcome Point-u, Marzenę Kołtoniak i Emilię Wiśniewską, w przygotowaniu i przebiegu wydarzenia wspierali pracownicy wielu jednostek Uczelni, w tym: Działu Rekrutacji, Działu Współpracy Międzynarodowej, Osiedla Studenckiego, Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, Biblioteki Głównej, Działu Promocji oraz Zespołu Radców Prawnych.
Marzena Kołtoniak i Emilia Wiśniewska zapraszają do odwiedzania Welcome Point-u zarówno fizycznie (chociażby na kawę, chwilę oddechu, rozmowę), jak i śledzenie strony internetowej i SMów, na których można znaleźć Welcome Point’s Guide oraz informacje o eventach integracyjno-informacyjnych:
Welcome Point
Facebook
International Student Office – Welcome Point: Welcome Point’s Guide