7.02.2025
W Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK, szpitala GUMed przeprowadzono 101. operację ginekologiczną z wykorzystaniem systemu robotycznego DaVinci. To przełomowy moment dla medycyny w regionie, który potwierdza dynamiczny rozwój technik małoinwazyjnych oraz ich kluczową rolę w leczeniu nowotworów.
Setna i sto pierwsza operacja obejmowały całkowite usunięcie macicy oraz węzłów chłonnych u pacjentek cierpiących na raka błony śluzowej trzonu macicy, będącego najczęściej występującym nowotworem żeńskich narządów płciowych, który diagnozowany jest zazwyczaj w okresie pomenopauzalnym. Zabieg został przeprowadzony przy wsparciu robota DaVinci, co pozwoliło na maksymalną precyzję oraz minimalizację inwazyjności procedury.
Od momentu wprowadzenia systemu DaVinci do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w lipcu 2024 r., zespół chirurgów pod kierownictwem prof. Dariusza Wydry, ordynatora Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej, sukcesywnie zwiększał liczbę operacji, co pozwoliło na szybkie osiągnięcie tej imponującej liczby zabiegów. Operacje robotyczne oferują pacjentkom znaczące korzyści – krótszy czas hospitalizacji, mniejsze dolegliwości bólowe oraz szybszy powrót do zdrowia w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Pacjentki wracają do domu zazwyczaj już dwa dni po zabiegu.
– System DaVinci pozwala na precyzyjne operowanie nawet w najtrudniejszych przypadkach, a warto podkreślić, że operowaliśmy panie nawet wieku 94 lat i ważące 180 kg. Dzięki wykorzystaniu robotyki w leczeniu raka błony śluzowej trzonu macicy możemy działać skuteczniej i bezpieczniej, co ma ogromne znaczenie dla naszych pacjentek – podkreśla prof. Wydra, chirurg z ponad 30-letniem doświadczeniem. – Przy większych, cięższych pacjentkach potrzebuję asysty, która będzie używać dwóch rąk. Nie każdy robot, ze względu na przestrzeń, jaką zajmuje, daje taką możliwość. Dodatkowo, dwie ostatnie operacje przeprowadziliśmy przy udziale drugiej konsoli, na razie wypożyczonej, dzięki czemu asystująca dr Anna Szkop-Dominiak operowała trzecim narzędziem, co miało wpływ na szybkość przeprowadzenia operacji.
Aktualnie już prawie 100% operacji wykonywanych z powodu nowotworu błony śluzowej trzonu macicy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonywanych jest w asyście robota.
Technologia robotyczna w ginekologii onkologicznej to kolejny krok w stronę nowoczesnej medycyny. Wprowadzenie operacji w asyście robota umożliwia minimalizację ryzyka powikłań oraz zwiększa precyzję zabiegów, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia. Nie tylko pacjenci czerpią korzyści z tej metody przeprowadzenia operacji, zwiększa się również komfort operującego.
– Robot ma przewagę tam, gdzie jest trudny dostęp. W trakcie tradycyjnej operacji małoinwazyjnej brakuje mi możliwości przybliżenia obrazu, którą oferuje DaVinci. Dzięki asyście robota widzę więcej małych naczyń, które mogę zamknąć, szybciej reaguję, co przekłada się na mniejszą utratę krwi – zaznacza prof. Wydra.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z wiodących ośrodków w Polsce, które dynamicznie rozwijają program robotyki chirurgicznej. Placówka dąży do tego, aby stać się krajowym centrum szkoleniowym w zakresie nowoczesnych technik małoinwazyjnych, co pozwoli na dalszy rozwój tej innowacyjnej metody leczenia. Aktualnie w szpitalu w asyście robota, oprócz zabiegów ginekologicznych, wykonuje się operacje u pacjentów z rakiem prostaty, rakiem jelita grubego oraz u pacjentów pediatrycznych. W UCK, szpitalu GUMed znajdują się 2 roboty chirurgiczne: DaVinci oraz Versius.
fot. Sylwia Mierzewska/UCK