StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Analiza zawartości krwi spo...

Analiza zawartości krwi sposobem na wykrycie choroby Parkinsona

6.02.2025

Wynalazek GUMed Zastosowanie nadtlenku wodoru oraz wybranych pochodnych 17β-estradiolu jako biomarkerów w diagnostyce choroby Parkinsona został wyróżniony w ramach 12. edycji konkursu Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. Nad projektem pracował zespół prof. Magdaleny Górskiej-Ponikowskiej z Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z zespołami prof. Jarosława Sławka z Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego GUMed i prof. Tomasza Bączka z Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej GUMed oraz prof. Dagmary Jacewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowcy opracowali stosunkowo tani test z krwi polegający na analizie zawartości w danej próbce krwi metabolitów estrogenów i nadtlenku wodoru.

Analiza zawartości krwi sposobem na wykrycie choroby Parkinsona


Zakładamy, że koszt testu będzie podobny do kosztu innych specjalistycznych analiz krwi, jak badania poziomu witaminy D3. Dzięki temu da się wdrożyć w przyszłości np. przesiewowe badania populacyjne pomagające szybciej wykrywać chorobę Parkinsona – mówi w serwisie edukacja.dziennik.pl prof. Magdalena Górska-Ponikowska.


Rozpoznanie choroby Parkinsona opiera się głównie na stwierdzeniu typowych objawów ruchowych, jednak proces neurodegeneracji zaczyna się wiele lat wcześniej. Diagnostyka opracowana przez autorów wynalazku (…) jest prostym, tanim i nieinwazyjnym badaniem obejmującym analizę poziomu nadtlenku wodoru i 17β-estradiolu oraz jego metabolitów w surowicy krwi pacjenta. Wynalazek ten ma szeroki potencjał zastosowania zarówno w medycynie klinicznej, jak i w przemyśle biotechnologicznym. Może mieć zastosowanie w badaniach nad znalezieniem potencjalnego leku modyfikującego przebieg choroby celem identyfikacji pacjentów we wczesnym stadium klinicznym. Jego wdrożenie mogłoby przyczynić się do znacznego postępu w diagnostyce choroby Parkinsona, poprawiając jakość życia pacjentów oraz wspierając rozwój nowoczesnej neurologii – informuje Centrum Transferu Technologii GUMed.


Pomysł na badania pojawił się przypadkowo. Prowadziłam projekt związany z działaniem wybranych metabolitów estradiolu w komórkach nowotworowych. W trakcie analiz krwi chorych onkologicznie wykazaliśmy, że chronią one przed nowotworami – mówi prof. Magdalena Górska-Ponikowska.


Zgłoszenie do konkursu Dziennika Gazety Prawnej zostało przygotowane przez biuro Centrum Transferu Technologii GUMed. Główna nagroda to 30 tys. zł dla zespołu, który pracował nad zwycięskim wynalazkiem, ufundowane przez mecenasa polskiej nauki – firmę Polpharma – oraz kampania promocyjna dla uczelni lub instytutu o wartości 50 tys. zł w mediach INFOR PL SA (wydawcy Dziennika Gazety Prawnej), ufundowana przez organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na uroczystej gali pod koniec czerwca.


Więcej informacji na stronie https://edukacja.dziennik.pl/eureka-dgp/artykuly/9723333,test-na-parkinsona.html