StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Profesor Rafał Dziadziuszko...

Profesor Rafał Dziadziuszko z nagrodą im. Jana Heweliusza

4.02.2025

Znamy laureatów gdańskich nobli. Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wręczono już po raz 37. Wyróżnienia odebrali 3 lutego br. prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie diagnostyki, prognostyki i leczenia nowotworu płuc oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz były współpracownik Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie filozofii wychowania oraz konceptualizację relacji między kulturą, polityką, tożsamością i edukacją.

To uczucie radości, ale oczywiście to uczucie radości jest poparte pracą wielu dziesięciu lat i chęcią zmiany na lepsze tego, co jest wokoło, jeżeli chodzi o choroby nowotworowe, wiedzę na ten temat i umiejętność współpracy z najbliższymi i dalszymi współpracownikami, od których uczymy się każdego dnia. Ale i pacjentami, dzięki którym zyskujemy motywację do tej pracy – tak swoją nagrodę skomentował prof. R. Dziadziuszko.

Coroczne wręczenie Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza jest świętem nie tylko dla laureatów, uczelni, ich środowisk naukowych i rodzin, ale i dla miasta, bo fetuje wybitnych obywateli. W tym roku tak szczęśliwie się składa, że laureaci sprawiedliwie obdzielają nas dwoma dobrostanami – ciała i duszy – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Podczas uroczystości GUMed reprezentowali m.in. rektor prof. Michał Markuszewski, dr hab. Michał Hoffmann, prof. uczelni i prorektor ds. klinicznych, prof. Przemysław Rutkowski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusz z 2015 r., który wygłosił laudację na cześć prof. Dziadziuszki.

Jako środowisko medyczne cieszymy się statusem jedynej medycznej uczelni badawczej w kraju oraz wiodącego szpitala uniwersyteckiego. Ich pozycja jest nierozerwalnie związana z osiągnięciami tegorocznego Laureata Nagrody im. Jana Heweliusza – profesora Rafała Dziadziuszki, wybitnego naukowca, który wyznacza kierunki nowoczesnej terapii onkologicznej, zwłaszcza leczenia raka płuc – mówił prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz.

Prof. M. Markuszewski nie krył tego, że nagroda dla prof. Rafała Dziadziuszki była dla niego w pełni spodziewana.

Nagroda dla prof. Rafała Dziadziuszki to dla mnie ogromna radość, ale absolutnie nie jest zaskoczeniem. Miałem przyjemność obserwować dokonania Pana Profesora w Uczelni już od wielu lat i wiem, jak niezwykłą osobą jest zarówno jako naukowiec, jak i lekarz. Jego zaangażowanie, pasja i oddanie pacjentom są godne najwyższego uznania. Profesor Dziadziuszko to światowej klasy specjalista, który nie tylko przyczynia się do rozwoju Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, ale także odgrywa kluczową rolę w postępie światowej onkologii. Jego badania nad terapiami celowanymi w raku płuca, prowadzone m.in. w Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Kolorado, stanowią ogromny wkład w rozwój nowoczesnych metod leczenia. Jest autorem i współautorem blisko 500 publikacji, z których wiele ukazało się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. W latach 2013-2018 pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, wpływając na rozwój tej dziedziny w Polsce. Ale przede wszystkim jest lekarzem, któremu pacjenci ufają i którego niezwykle cenią. Jego empatia i profesjonalizm sprawiają, że jest nie tylko wybitnym specjalistą, ale także człowiekiem, który naprawdę zmienia życie innych. To zaszczyt i przywilej mieć takiego naukowca i lekarza w naszym gronie. Serdecznie gratuluję tego w pełni zasłużonego wyróżnienia!

Nagroda im. Jana Heweliusza została wręczona pierwszy raz w 1988 roku. Do tej pory otrzymało ją 59 naukowców. Przyznawana jest przez prezydenta Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych