29.01.2025
W Warszawie odbyła się konferencja naukowa Bezpieczeństwo zdrowotne, którą zorganizował Komitet Prognoz i Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Główną tezą debaty, umocnioną danymi z analizy PAN, było twierdzenie, że zdrowie publiczne jest równie ważnym elementem bezpieczeństwa naszego kraju, jak szczelne granice państwa.
Na konferencji obecna była liczna delegacja z naszej Uczelni. Wykład plenarny o stanie zdrowia w Polsce w kontekście nadmiernej, przedwczesnej umieralności, przedstawił prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Tę prezentację współtworzył prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed.
Kolejna część konferencji była poświęcona bezpieczeństwu lekowemu. W tym bloku na scenie pojawili się prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia oraz kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego i dr hab. Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii. Prof. A. Zimmermann oraz dr hab. K. Chlebus mówili o zagrożeniach, które wynikają z faktu, że w Polsce produkuje się niewiele substancji czynnych i pomocniczych leków.
Następna część była poświęcona problemom zdrowia psychicznego w Polsce. W tej części głos zabrał dr Przemysław Waszak z Zakładu Higieny i Epidemiologii GUMed, a także członek Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.
Dr P. Waszak wskazał trendy w danych na temat zachowań samobójczych u młodych Polaków oraz przedstawił możliwe działania prewencyjne.
W ostatniej sesji konferencji wystąpił dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, członek Zespołu Doradczego ds. COVID-19 PAN i konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych. Dr hab. T. Smiatacz mówił słuchaczom o wnioskach, a w zasadzie ich braku, które powinny być wyciągnięte w trakcie trwającej pandemii ptasiej grypy oraz o zwiększającej się liczbie osób umierających przez małpią ospę i polio.
Potem przyszedł czas na podsumowanie konferencji. To zrobiła prof. Katarzyna Nawrot z Komitetu Prognoz PAN i prof. Tomasz Zdrojewski. Wybrano także redaktora koordynującego wydanie materiałów White Paper – Meeting Highlights. Tę funkcję objął dr Janusz Springer z Zakładu Prewencji i Dydaktyki i Wydawnictwa GUMed.
Wybrane materiały z konferencji Bezpieczeństwo zdrowotne zostały opublikowane na STRONIE i wchodzą w skład projektu Polskie Zdrowie 2.0.