Rekrutacja na studia podyplomowe Uczelni Fahrenheita

22.01.2025

Trwa rekrutacja na drugą edycję studiów podyplomowych Uczelni Fahrenheita „Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu”. Powstanie studiów i opracowanie ich programu jest wynikiem współpracy przedstawicieli Rad Uczelni Trójmiejskich oraz reprezentantów Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tworzących Uczelnie Fahrenheita.

Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu pozwolą uczestnikom nabyć kompetencje w zakresie mitygacji. To łagodzenie skutków zmian klimatycznych i umiejętność adaptacji do nich społeczeństw oraz obszarów zurbanizowanych i wiejskich.

Mitygacja_i_adaptacja_do_zmiany_(1).jpg
Studia mają także umożliwić budowanie partnerstw lokalnych i regionalnych pomiędzy jednostkami naukowymi, samorządem terytorialnym, przedstawicielami biznesu oraz NGO w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań, stanowiących narzędzia realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityk krajowych i regionalnych z tym związanych. Oferta studiów podyplomowych Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu jest skierowana do:

- Pracowników sektora publicznego, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, w szczególności zajmujących się ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym, gospodarką komunalną, rozwojem regionalnym oraz odnawialnymi źródłami energii - Pracowników przedsiębiorstw z sektorów takich jak: energetyka, transport, rolnictwo, branża spożywcza, konsulting, turystyka - Pracowników organizacji pozarządowych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu, co pozwoli im efektywniej działać na rzecz ochrony środowiska - Osób zainteresowanych tematyką zmiany klimatu, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoje kształcenie w tym zakresie

Jednostką prowadzącą studia jest Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownikiem studiów jest dr Mirosława Malinowska (Katedra Oceanografii Fizycznej i Badań Klimatu Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego).
puck_wiatrakDJI_0220-HDR_kopia(1).jpg


Program zajęć dydaktycznych został podzielony na sześć modułów:

Moduł 1: Wprowadzenie do problematyki zmiany klimatu (prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego)
Moduł 2: Społeczno-polityczne aspekty zmiany klimatu (prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego)
Moduł 3: Inżynieria dla klimatu (prowadzony przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej)
Moduł 4: Zdrowotne aspekty zmiany klimatu (prowadzony przez specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)
Moduł 5: Seminarium dyplomowe (prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)
Moduł 6: Wyjazd studyjny (prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: marzec 2025 r.

Rekrutacja na studia trwa od 1 października 2024 r. do 23 lutego 2025 r. Rejestracji można dokonać TUTAJ

Dokumenty (wniosek o przyjęcie na studia podyplomowe oraz odpis dyplomu ukończenia studiów) dostarczać należy w terminie do 03.03.2025 r. do Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG, ul. Jana Bażyńskiego 4, 80-309 Gdańsk, pok. D401, w godz. 08.00 – 14.30. Dokumenty można przekazać osobiście lub przesłać drogą pocztową, kurierem.

Dla kandydatów na studia przygotowano 40 miejsc. O przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Lista osób wstępnie przyjętych zostanie ogłoszona 04.03.2025 r.
Mitygacja_i_adaptacja_do_zmiany_klimatu_big.png

zdjęcia: Błażej Zabłotny