Projekty medyczne w Sejmie

22.01.2025

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Teraz zajmie się nim Sejm. Ustawa wprowadza zakaz sprzedaży jedno i wielorazowych e-papierosów osobom poniżej 18 lat, także tych niemających w swoim składzie nikotyny. Zakaz dotyczy również woreczków nikotynowych.

W dniach 22-24 stycznia br. zaplanowano 27. posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie zajmą się też m.in. zmianami w ratownictwie medycznym oraz ustawą o zawodzie dietetyka. Leczenie żywieniowe jest kluczowym elementem systemu opieki zdrowotnej. Bez wykwalifikowanego dietetyka skuteczne prowadzenie leczenia żywieniowego, zarówno w szpitalu, jak i poza nim, jest po prostu niemożliwe.

Obecny brak regulacji prawnych dotyczących zawodu dietetyka prowadzi do sytuacji, w której porad żywieniowych mogą udzielać osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które oferują niesprawdzone, a nawet szkodliwe zalecenia dietetyczne. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pacjentów ciężko i przewlekle chorych (jak np. pacjenci onkologiczni) – komentuje dr hab. n. med. Marcin Folwarski, adiunkt w Zakładzie Żywienia Klinicznego i Dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ustawa o zawodzie dietetyka jest pilnym i kluczowym krokiem w kierunku poprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Brak prawnych regulacji tego zawodu powoduje trudności w zatrudnianiu wykwalifikowanych specjalistów w szpitalach, a także utrudnia jednoznaczne określenie kompetencji dietetyków. Ponadto, obecna sytuacja podważa prestiż zawodu i wprowadza chaos na rynku usług dietetycznych – uważa gdański naukowiec.

Regulacja zawodu dietetyka pozwoli na:
- ustalenie jasnych zasad dotyczących kształcenia
- zapewnienie pacjentom większego bezpieczeństwa i gwarancji, że otrzymywane porady pochodzą od kompetentnych specjalistów.

#GUMed od lat kształci dietetyków z umiejętnościami klinicznymi, którzy doskonale sprawdzają się w prowadzeniu leczenia żywieniowego zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. A towarzystwa naukowe od lat wspierają środowisko dietetyków w inicjatywach prowadzących do regulacji zawodu. Takie regulacje są standardem w wielu krajach Unii Europejskiej. Jak najszybsze działania w tym kierunku są konieczne ze względu na dobro pacjentów oraz poprawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.