Naukowcy GUMed nominowani do tytułu Osobowość Roku

16.01.2025

Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” na Osobowość Roku. Wśród nominowanych w kategorii Nauka, pracownicy GUMed.

dr n. farm. Adrianna Skwira-Rucińska, adiunkt w Zakładzie Enzymologii i Onkologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
za oryginalne rozwiązanie polegające na opracowaniu innowacyjnych rusztowań kolagenowo-krzemionkowych do miejscowego leczenia zakażeń bakteryjnych kości.

dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, specjalistka onkologii klinicznej w Klinice Onkologii i Radioterapii GUMed
za łączenie aktywności naukowej z wrażliwością społeczną; za działania na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w kwestii profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów.

prof. dr hab. Maciej Grzybek, profesor biologii, parazytolog, popularyzator nauki, dydaktyk, Zakład Parazytologii Tropikalnej GUMed
za zajmowanie się parazytologią, chorobami odkleszczowymi i wirusowymi oraz za prace naukowe i popularyzowanie wiedzy z medycyny tropikalnej – za pracę dydaktyczną docenianą przez młodzież.

dr hab. Aleksandra Rutkowska z Zakładu Anatomii i Neurobiologii GUMed
za badania nad mechanizmami powstawania chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane. Za zdobycie grantu OPUS-LAP, wartego blisko 3 mln złotych na projekt pn. “Badanie mechanizmów powstawania chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych infekcjami wirusowymi”.

prof. dr hab. Michał Pikuła, kierownik Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Zakładu Embriologii, zastępca Dyrektora Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed
za badania oceniające bezpieczeństwo i właściwości biologiczne modeli skóry w warunkach laboratoryjnych.

dr n. med. Karol Steckiewicz, rezydent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed
za badania wpływu modyfikacji mikro- i nanocząstek na ich aktywność cytotoksyczną i właściwości przeciwbakteryjne w badaniach in vitro.

dr Sandra Lange, adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego GUMed
za pracę doktorską “Wiedza, bariery i praktyka pielęgniarska w opiece nad pacjentem z delirium w oddziale intensywnej terapii”, która pogłębia wiedzę na temat niefarmakologicznych metod, które mogą w skuteczny sposób zmniejszyć częstość występowania i czas trwania delirium.

prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej
za otrzymanie Nagrody “Wizjoner Zdrowia 2024”, aktywne działania w neurologii dziecięcej na rzecz dzieci dotkniętych chorobami neurologicznymi rzadkimi, m.in. SMA i padaczką.

dr Mikołaj Frankiewicz z Katedry i Kliniki Urologii
za ukończenie prestiżowego stażu naukowo-klinicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, przejście szkolenia z najnowocześniejszych technik urologii rekonstrukcyjnej i onkologicznej metodą klasyczną oraz w asyście robota, włączenie do grupy badawczej naukowców z kalifornijskiej placówki.

prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki
za otrzymanie Nagrody PTK im. prof. Stefana Rywika, za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne, edukacyjne, popularyzatorskie oraz wdrożeniowe na rzecz nowoczesnej prewencji i epidemiologii chorób układu krążenia w Polsce.

dr Łukasz Rąbalski, naukowiec na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed
za znalezienie się w prestiżowym gronie 100 polskich naukowców, którzy ukończyli program Polish Clinical Scholars Research Training na Harvard Medical School, zgłębianie aspektów naukowych związanych ze zdrowiem publicznym, bezpieczeństwem i genetycznym podłożem chorób.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Dziennika Bałtyckiego, a głosować na swoich faworytów można TUTAJ