StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Nowy cykl – rozmowy GUMed #...

Nowy cykl – rozmowy GUMed #1. Jak dbać zimą o cerę?

15.01.2025

Zdrowa dieta to podstawa, tak w kontekście dbania o skórę zimą mówi prof. Wioletta Barańska-Rybak z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz wykładowczyni na kierunku trychologia w GUMEDICUM. Jednak dieta, chociaż bardzo ważna, to nie wszystko, o czym mówi prof. Barańska-Rybak.

- Jak zimno wpływa na naszą cerę?

- Zimno wpływa na naszą cerę w dwojaki sposób. Bo generalnie zimą mamy duże różnice temperatur. Wchodzimy z zewnątrz do ciepłych pomieszczeń, które są dodatkowo ogrzewane, co zwiększa poziom wysuszenia skóry i przeznaskórkową utratę wody. W związku z tym to, co zimą dzieje się ze skórą, to przede wszystkim większa skłonność do wysychania, przesuszenia, ściągania, ale też większa skłonność do rumienia, szczególnie wśród osób, które mają dosyć labilną grę naczyniową.

- To w związku z tym jak dbać zimą o cerę?

- Zimą musimy szczególnie zadbać o skórę i ta dbałość dotyczy zarówno pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Zawsze rano i wieczorem myjemy skórę bardzo delikatnymi preparatami myjącymi, najlepiej niezawierającymi SLS-ów, czyli preparatami w postaci emulsji myjących. Dobrze byłoby, gdyby były bogate chociażby w ceramidy. Po umyciu skóry tonizujemy po to, żeby przywrócić naturalne pH skóry. A następnie aplikujemy zarówno pod oczy, jak i na twarz odpowiedni krem odżywczy dostosowany do typu skóry. Inny krem będzie stosowała pacjentka z suchą skórą, inny z normalną i jeszcze inny ze skórą tłustą. I to, co jest bardzo ważne: zawsze należy zakończyć to aplikacją kremu z filtrem. Pora roku nie wyklucza stosowania kremu z ochroną przeciwsłoneczną. Zimą wystarczy wskaźnik ochrony 30, natomiast latem, wiadomo, te wskaźniki są większe. I to, co dotyczy kobiet, a mężczyzn już nie, to bardzo dobrze zimą sprawdza się makijaż. Zarówno make-up, jak i puder sypki, bo jest do dodatkowa ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.

- Powiedziała Pani Profesor o kremach, a teraz chciałem zapytać o dietę, o to, co jemy. Czy są jakieś produkty, witaminy, które powinniśmy częściej spożywać właśnie zimą?

- Zimą przede wszystkim powinniśmy bardziej przyłożyć się do suplementacji witaminy D. W naszej populacji są dosyć duże deficyty. Latem wiadomo, jest łatwiej, bo ta witamina syntetyzuje się pod wpływem promieniowania UV. Natomiast zimą zdecydowanie musimy o to zadbać. To wpływa nie tylko na naszą skórę, ale ogólnie na naszą odporność i dobrze wiemy to, że niedobory witaminy D odgrywają ogromną rolę w patogenezie wielu chorób, nie tylko chorób skóry, ale również chorób układu sercowo-naczyniowego, czy chorób nowotworowych, natomiast w dermatologii ta witamina zajmuje wyjątkowe miejsce. Jeżeli chodzi o dietę, to ona całorocznie musi być odpowiednio zbilansowana. Bogata w białko, jak i odpowiedniej jakości tłuszcze z niedużą ilością cukru. No i oczywiście witaminy i minerały. Nie chodzi tutaj o jakąś szczególną dietę dedykowaną porą roku. Myślę, że jeżeli chodzi o warzywa i owoce, powinniśmy spożywać to, co jest w danym sezonie najkorzystniejsze.

- Wracając do kremów, chciałem poprosić o rozstrzygnięcie odwiecznego dylematu: kremy nawilżające, czy natłuszczające? Czym one się różnią?

- Kremy nawilżające, natłuszczające, to jest kwestia proporcji między wodą, a substancją olejową w kremie. Wiadomo, że zimą, przy niskich temperaturach, nie możemy stosować kremu, który zawiera bardzo duże ilości wody. My zawsze dobieramy kremy do typu skóry. Są kremy odżywcze o lekkich konsystencjach, które będziemy dedykować skórze tłustej bądź mieszanej i kremy bardziej gęste, z większą zawartością oleju, dedykowane skórom suchym. Trzeba to spersonalizować, indywidualnie do każdego pacjenta, bo każdy z nas jest nieco inny. Ale faktycznie, unikajmy kremów, które zawierają duże ilości wody.

- Czy jest możliwe, żeby osiągnąć idealny stan cery? Czy to jest indywidualna kwestia dopasowania kremów, diety. Jest jakaś złota, uniwersalna metoda?

- Istnieje idealny model, jeżeli pacjent stosuje się systematycznie do zaleceń. Tutaj musimy każdego potraktować indywidualnie. Trzeba też rozgraniczyć, czy mamy do czynienia z pacjentem ze skórą zdrową, czy z jakimiś współistniejącymi chorobami dermatologicznymi. Zawsze robimy to bardzo indywidualnie. Nie ma takich ogólnych wytycznych, takie ogólne podałam na początku. Faktycznie, zdrowa dieta to podstawa i o tym mówi się ciągle i dużo. I nie chodzi tutaj o mody dietetyczne, okresowe, tylko taką naprawdę zbilansowaną, która wpływa nie tylko na naszą skórę, ale też i mięśnie. Białko jest niezwykle istotne z punktu widzenia budulca naszych mięśni.