Sukcesy doktorantki GUMed

13.01.2025

Mgr Kamila Podpłońska, doktorantka w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej I roku studiów w Pierwszej Szkole Doktorskiej GUMed, zajęła 3 miejsce podczas XI Forum Młodych Naukowców – Nauki przyrodnicze i medyczne oraz uzyskała wyróżnienie podczas III edycji Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców nt. Zagadnień i Problemów Badawczych – Wyzwania dla Młodych Naukowców.


mgr Kamila Podpłońska
mgr Kamila Podpłońska
Doktorantka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas XI Forum Młodych uplasowała się na trzecim miejscu za referat zatytułowany Farmakologiczna modulacja IRE1: regulacja stresu komórkowego w terapii chorób przewlekłych. Wyróżnienie, będące jedyną możliwą nagrodą zostało przyznane za referat przeglądowy pt. Stres siateczki śródplazmatycznej i szlak UPR – perspektywy modulacji farmakologicznej. Wystąpienia Kamili Podpłońskiej dotyczyły szlaku komórkowego UPR (Unfolded Protein Response) oraz jego sensora – białka IRE1, które jest jednym z głównych „czujników” odpowiedzialnych za odpowiedź komórki na stres siateczki śródplazmatycznej. W prezentacjach Autorka skupiła się na mechanizmach działania szlaku UPR i białka IRE1 oraz ich roli w rozwoju chorób przewlekłych, jak również ograniczeniach i perspektywach wykorzystania ich modulatorów farmakologicznych. Wielokierunkowe działanie białka IRE1 czyni je atrakcyjnym celem terapeutycznym, a regulacja tej gałęzi szlaku UPR znajduje możliwości wykorzystania w terapii min. nowotworów opornych na konwencjonalne metody leczenia oraz chorób neurodegeneracyjnych.


– Mimo istnienia modulatorów szlaku UPR i białka IRE1, wiele z tych substancji nadal napotyka istotne trudności – ich specyficzność jest ograniczona, a obecność działań niepożądanych uniemożliwia zastosowanie ich w praktyce klinicznej. Mój przegląd literatury podkreślił potrzebę kontynuowania badań nad opracowaniem nowych związków chemicznych o wyższym dopasowaniu i niższej toksyczności, które mogłyby znaleźć zastosowanie kliniczne w terapii schorzeń związanych ze stresem ER. To ogromne wyzwanie, ale też szansa na realną poprawę jakości życia pacjentów. W języku polskim mało jest informacji nt modulacji farmakologicznej szlaku UPR. To nie tylko przedstawienie tego zagadnienia polskiej społeczności naukowej, ale i wprowadzenie do eksperymentów naukowych, którymi będę zajmowała się podczas kolejnych lat studiów doktoranckich w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej GUMed – mówi mgr Kamila Podpłońska.


Promotorką oraz opiekunką działań naukowych mgr Kamili Podpłońskiej jest dr hab. Aneta Pogorzelska z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej GUMed.