Cztery badania w jednym. Pionierski projekt w GUMed

3.01.2025

Ponad dwa miliony złotych dla naukowca GUMed. Dr Bartłomiej Tomasik, radioterapeuta i adiunkt w Klinice Onkologii i Radioterapii otrzymał takie finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach grantu OPUS 27, na realizację projektu Reprogramowanie przewodzenia w sercu indukowane przez radioterapię – perspektywa molekularna. Dr B. Tomasik od dłuższego czasu zajmuje się badaniami nad stereotaktyczną radioablacją arytmii, biomarkerami odpowiedzi na promieniowanie jonizujące i mechanizmami naprawy DNA.

Pracuje w finansowanym przez Unię Europejską konsorcjum STOPSTORM, którego głównym zadaniem jest standaryzacja radioterapii stereotaktycznej w leczeniu chorych z nawracającym częstoskurczem komorowym i zwiększenie dostępności tej metody leczenia. Teraz dr B. Tomasik idzie w swoich badaniach dalej, bo pomimo coraz szerszego stosowania radioterapii stereotaktycznej w leczeniu chorych z nawracającym częstoskurczem komorowym oraz dużej skuteczności tej metody, mechanizmy działania radioterapii w tym kontekście pozostają niejasne. Badanie dr. B. Tomasika, ma na celu zbadanie biologicznych podstaw poprawy właściwości przewodzenia mięśnia sercowego pod wpływem radioterapii.

Dr Bartłomiej Tomasik
Dr Bartłomiej Tomasik
Projekt Reprogramowanie przewodzenia w sercu indukowane przez radioterapię – perspektywa molekularna stoi w opozycji do tradycyjnego poglądu, który wskazuje na włóknienie wywołane radioterapią, jako główny mechanizm wpływający na zmiany przewodnictwa serca. Zamiast tego, proponuje alternatywną hipotezę, zgodnie z którą radioterapia prowadzi do szybkiego, niezależnego od włóknienia, reprogramowania przewodnictwa serca. Mechanizm ten miałby być oparty na zaburzeniach metabolizmu mitochondrialnego oraz towarzyszących mu zmianach genetycznych i proteomicznych.

Plan badawczy obejmuje zarówno eksperymenty in vitro, jak i in vivo. Badania fazy in vitro będą prowadzone na żywych skrawkach mięśnia sercowego pobranych z ludzkich serc eksplantowanych w trakcie przeszczepu serca. Prace będą się koncentrować na analizie zmian elektrofizjologicznych i metabolicznych wywołanych napromienianiem. Celem jest identyfikacja molekularnych celów odpowiedzialnych za te zmiany oraz ich walidacja w kontekście tkankowym, co pozwoli na szczegółowe zrozumienie bezpośredniego wpływu promieniowania na tkanki serca. Faza in vivo obejmować będzie analizę próbek serc pacjentów, którzy przeszli radioterapię stereotaktyczną w leczeniu opornej tachykardii komorowej i u których wykonano później przeszczep serca.

To interdyscyplinarne badanie łączące kardiologię, onkologię, genetykę i biochemię będzie realizowane w nowo powstającym Centrum Kardioonkologii Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z:
- dr hab. Barbarą Kutryb-Zając z Katedry i Zakładu Biochemii GUMed
- dr. hab. Piotrem Siondalskim z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed
- dr. hab. Jakubem Mieczkowskim z Międzynarodowej Agendy Badawczej Laboratorium 3P GUMed
- dr. Michałem Bieńkowskim z Katedry i Zakładu Patomorfologii GUMed
- prof. Catriną Strell oraz prof. Patrickiem Micke z Department of Immunology, Genetics and Pathology, Uppsala University, Szwecja.

W ramach projektu planowane jest rozszerzenie zespołu badawczego. Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia będą dostępne w pierwszych miesiącach 2025 roku, ale osoby zainteresowane tematyką projektu już teraz mogą kontaktować się z doktorem B. Tomasikiem bartlomiej.tomasik@gumed.edu.pl