20.12.2024
GUMed został liderem jedynej na Pomorzu Regionalnej Agendy Badawczej w obszarze HEALTH. Uchwałę w sprawie wyboru Regionalnych Agend Badawczych (RAB) wraz z projektami badawczo-rozwojowymi podjął Zarząd Województwa Pomorskiego 19 grudnia 2024 r.
Projekt został przygotowany przez zespół Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (lider), który integrował wspólne działania innych partnerów: pomorskich uczelni, instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstw. Na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej, Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął zakres RAB noszącej nazwę Wspólne Zdrowie Pomorza (WZP).
Zgłoszony przez GUMed zakres agendy odpowiada na potrzeby Pomorza w dziedzinie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska jako wspólnego ekosystemu, w takich obszarach jak: profilaktyka chorób, w tym zakaźnych, nowoczesne rozwiązania w diagnostyce, technologie i urządzenia dla zintegrowanych programów diagnostyki i monitorowania chorób, w tym wsparte rozwiązaniami ICT (m. in. AI), bezpieczeństwo lekowe, technologie wspierające monitorowanie zanieczyszczeń w środowisku.
– Priorytetowymi tematami badawczymi są: opracowanie technologii animal-cruelty-free i ich zastosowanie w diagnostyce chorób zakaźnych i nowotworowych u ludzi, zwierząt i roślin; opracowanie nowej generacji nanofarmaceutyków o podwyższonej skuteczności; stworzenie innowacyjnego produktu w terapii niealkoholowego stłuczenia wątroby; wzmocnienie funkcji poznawczej w populacji geriatrycznej; opracowanie innowacyjnych narzędzi w badaniu toksyczności i procesie rejestracji substancji chemicznych; opracowanie innowacyjnych, biotechnologicznych strategii diagnostyczno-terapeutycznych nakierowanych na wirusy odzwierzęce; opracowanie nowych leków komórkowych, jak i innowacyjnych rozwiązań nanomedycyny (diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych i zakaźnych) – mówi prof. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy GUMed.
Partnerami Projektu są Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Acteryon Sp. z o.o., AronPharma Sp. z o.o., BioFusion S.A., NanoExpo Sp. z o.o., PolTreg S.A., Prochimia Surfaces Sp. z o.o., QSAR Lab Sp. z o.o., Vaxican Sp. z o.o., IMMUNOLAB Sp. z o.o.
Dzięki przyznaniu statusu RAB firmy – partnerzy Wspólnego Zdrowia Pomorza otrzymują rekomendacje i dodatkowe punkty w ocenie ich projektów B+R, które zostaną złożone w konkursach organizowanych w przyszłości dla przedsiębiorców prowadzących prace B+R.
W tworzenie dokumentacji konkursowej ze strony GUMed zaangażowany był zespół Biura ds. Rozwoju, który podlega prof. Annie Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy – Izabela Kowalczyk-Dec oraz Przemysław Kręciewski. Proces przygotowań do konkursu wspierała też Małgorzata Szydłowska-Czyżak, kierownik Działu Projektów Badawczych.
Szerzej o inteligentnych specjalizacjach Pomorza i historii prac nad wyborem RAB
Departament Rozwoju Gospodarczego UMWP, prowadząc od 2015 r. proces przedsiębiorczego odkrywania w obszarze inteligentnych specjalizacji oraz obserwując trendy gospodarcze regionu dostrzegł potrzebę priorytetyzacji zakresów tematycznych ISP. W tym celu zorganizował konkurs na wybór RAB wraz z projektami badawczo-rozwojowymi. RAB obejmują tematy strategiczne dla rozwoju gospodarczego i wzrostu poziomu innowacyjności województwa pomorskiego mieszczące się w obszarach ISP, które w największym stopniu przyczynią się do osiągania celów Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 i Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego.
W konkursie zostało złożonych 9 propozycji RAB, które po pozytywnej ocenie formalnej zostały przekazane do oceny merytorycznej Komisji Konkursowej. W wyniku prac Komisji Konkursowej 6 wniosków RAB uzyskało powyżej 51% punktów możliwych do otrzymania w konkursie. Komisja Konkursowa zarekomendowała Zarządowi Województwa Pomorskiego wybór 6 zakresów RAB oraz wybrane projekty badawczo-rozwojowe z tych zakresów. Zakresy RAB wraz z projektami badawczo-rozwojowymi, będą obowiązywały przez okres kwalifikowalności programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP). W ramach konkursów organizowanych z programu FEP zakłada się dwa rodzaje preferencji przyznawanych na etapie oceny strategicznej:
1) preferencje niższego stopnia – przyznawane projektom badawczo-rozwojowym wpisującym się zakresem tematycznym w wybrane w niniejszym konkursie zakresy RAB wskazane w §1, pkt 1;
2) preferencje wyższego stopnia – przyznawane projektom badawczo-rozwojowym określonym w §1, pkt 2 niniejszej uchwały.