16.12.2024
Druga edycja seminarium Merry Open Science, FarU już za nami. W tym roku zorganizowała je Biblioteka GUMed. Działania na rzecz otwartej nauki i dyskusje o przyszłości – to główne założenia tego cyklicznego wydarzenia.
W Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novu w imieniu rektora GUMed, prof. Michała Markuszewskiego, zebranych powitała dziekan Wydziału Lekarskiego, prof. dr hab. Maria Bieniaszewska, a w imieniu dyrektor Biblioteki Katarzyny Falow, zaprosiła wicedyrektor Agnieszka Milewska.
Zarówno bibliotekarze wszystkich trzech uczelni tworzących FarU, jak i zaproszeni goście, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat otwartej nauki i pomysłami, jak wcielić idee w życie.
Prof. dr hab. Tomasz Bączek, kierownik Biura ds. IDUB Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokazał, jak można wykorzystać otwarte dane badawcze w praktyce.
Valentina Pasquale z Instituto Italiano di Tecnologia w Genui, opowiedziała o działalności włoskiej społeczności data stewardów. Anna Abramowska, Regional Sales Manager z firmy EBSCO, sponsora wydarzenia, przedstawiła ofertę firmy w zakresie wspierania otwartej nauki, a Paulina Milewska, Customer Success Manager z firmy Elsevier, zaproponowała spojrzenie z perspektywy globalnej na otwartość publikacyjną wszystkich uczelni tworzących FarU.
Podczas drugiej sesji głos zabrali pracownicy biblioteki – dr Piotr Krajewski opowiedział o programie kształcenia data stewardów realizowanym na Politechnice Gdańskiej. Agnieszka Kranich-Lamczyk, Eliza Gościniak i Agnieszka Wasilewska z Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiły rozterki naukowca dotyczące otwierania danych badawczych, a dr Jakub Rusakow opowiedział o planach wdrożenia nowego narzędzia do tworzenia planów zarządzania danymi.
„Merry Open Science, FarU”, to nie tylko wykłady, to także integracja i zabawa. I tak, w tym roku uczestnicy zwiedzili Muzeum GUMed i uczyli się komponowania mieszanek herbacianych.
Opracowano na podst. Biblioteki GUMed
zdjęcia: P.Sudara