Dzień Wykładu w GUMed

16.12.2024

Zgodnie z tradycją GUMed obchodził Dzień Wykładu. Tę wyjątkową uroczystość świętujemy w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na pamiątkę ostatniego wykładu na Wydziale Lekarskim USB w Wilnie, który 15 grudnia 1939 r. wygłosił prof. Michał Reicher, a sześć lat później, dokładnie 15 grudnia 1945 r. po raz pierwszy stanął za katedrą Akademii Lekarskiej w Gdańsku.

Dzień Wykładu to okazja do uhonorowania pracowników naszego Uniwersytetu. Indywidualnie i grupowo, pracowników naukowych i administracyjnych.

Dziękuję wszystkim Państwu za wysiłek i czasem trud, który podejmujecie, pracując we wszystkich obszarach funkcjonowania Uczelni. W równym stopniu doceniamy i zauważamy Państwa zaangażowanie, służące naszej wspólnej sprawie, jaką jest GUMed i jego funkcjonowanie pod każdym względem tj. naukowym i dydaktycznym, organizacyjnym i administracyjnym. Te nagrody to podziękowanie dla wszystkich z Państwa, którzy jesteście nauczycielami akademickimi, ale też dla tych z Państwa, którzy pracując wspieracie nauczycieli akademickich, czy nas, kadrę zarządczą obecnej i poprzedniej kadencji, w tym – co dziś już mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem – niełatwym procesie zarządzania takim organizmem, taką instytucją, jaką jest Gdański Uniwersytet Medyczny – powiedział prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed. – Chciałbym, aby w kolejnych latach na tej scenie oklaskiwano coraz więcej osób, budujących sukces naszej Uczelni. Bo wierzę, że jest Państwa wielu!

Dzień Wykładu także i w tym roku był połączony z wręczeniem wyróżnień i odznaczeń państwowych.

Odznaczenie to symbol, uznanie zasług badawczych i wkład w rozwój nauki, to pochwała za altruizm, wiedzę, rzetelność i swobodę myślenia. A z perspektywy potocznego rozumienia, za czynienie dobra. Wszystkim Państwu gratuluję wyróżnień i w imieniu mieszkańców województwa pomorskiego dziękuję za to, że skutecznie dbacie o nasze zdrowie i życie – powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas wręczania z Rektorem odznaczeń.

Podczas Dnia Wykładu, głos zabrał prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, laureat tegorocznej nagrody Minister Zdrowia za dorobek naukowy. Zaprezentował wykład „Terapia otyłości. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.” Nawiązał w nim do historii swojej rodziny, wspominał Tatę, prof. Olgierda Narkiewicza oraz dziecięce lata spędzone w budynku AGN.

Pełna lista odznaczonych osób jest dostępna w Extranecie

Poniżej prezentujemy listę odnaczonych krzyżami i medalami.

zdjęcia: P. Sudara