Podsumowanie spotkania inauguracyjnego ACE²-EU w Madrycie
13.12.2024
W Madrycie odbyło się inauguracyjne spotkanie sojuszu ACE²-EU. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich dziewięciu uczelni partnerskich sojuszu, w tym lidera projektu – Politechnikę w Santarém (Instituto Politécnico de Santarém, Portugalia).
Pozostałe uczelnie członkowskie to:
Gdański Uniwersytet Medyczny (Polska),
Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karyntii (Carinthia University of Applied Sciences, Austria),
Uniwersytet Constantin Brâncusi w Târgu Jiu (Universitatea Constantin Brâncusi, Rumunia),
Uniwersytet Goce Delčev w Štip (Univerzitet „Goce Delčev“, Macedonia Północna),
Litewska Wyższa Szkoła Inżynierska (Lietuvos Inzinerijos Kolegija Higher Education Institution, Litwa),
Uniwersytet Francisco de Vitoria (Universidad Francisco de Vitoria, Hiszpania),
Łotewska Akademia Kultury (Latvijas Kultūras akadēmija, Łotwa) oraz
Wyższa Szkoła Techniczna w Ingolstadt (Technische Hochschule Ingolstadt, Niemcy).
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli władz rektorskich, koordynatorów poszczególnych pakietów roboczych oraz ekspertów odpowiedzialnych za kluczowe obszary współpracy. Gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Francisco de Vitoria w Madrycie, który zapewnił profesjonalną organizację i stworzył sprzyjające warunki do strategicznych dyskusji oraz wypracowania planów działania.
Wspólna wizja i strategia działania
Wydarzenie stanowiło platformę do wymiany doświadczeń, poglądów i pomysłów. Uczestnicy opracowali spójny plan działania na kolejne etapy projektu, uwzględniając kluczowe priorytety sojuszu, takie jak rozwój nowoczesnych narzędzi cyfrowych wspierających proces dydaktyczny, promowanie badań naukowych oraz mobilność studentów i kadry akademickiej oraz administracyjnej.
Jednym z najważniejszych punktów programu było planowanie działań w ramach inicjatyw ACE²-EU, w tym:
• APP Factory – rozwój innowacyjnych programów dydaktycznych,
• ARIES Incubator – wspieranie badań i przedsiębiorczości,
• SPACE Centre – promowanie różnorodności kulturowej i projektów społecznych,
• e-Campus – rozwój cyfrowej infrastruktury edukacyjnej.
–
W ramach APP Factory, chcemy tworzyć innowacyjne programy nauczania w nowoczesnych formach. Będą tworzone nakładki na programy studiów, czy też wspólne studia tam, gdzie to możliwe. Będziemy także rozwijać naszą kadrę pedagogiczną w ramach szkoleń i podnoszenia kompetencji, tak aby skutecznie wdrażała innowacyjne formy dydaktyki – zapowiada
prof. dr hab. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
–
Natomiast w ramach ARIES Incubator, skupimy się na zarządzaniu zespołami, well beeing, a więc aspektami równowagi między pracą a życiem prywatnym, skutecznym networkingu, czy też innowacyjnych metodach motywowania współpracowników – od studentów do kadry profesorskiej.
W ramach Akademii Przedsiębiorczości (Entrepenurship Academy) – rozwijana będzie też przedsiębiorczość badaczy, a także budowana dla nich sieć mentoringowa. Platforma ARIES Incubator będzie rozwijana w GUMed w ramach synergii z Programem IDUB.
–
Moduł SPACE Center będzie odpowiedzialny za wzmacnianie wpływu społecznego naszych działań. Ponadto, w Cultural Hub będziemy promowali wymianę kulturową między członkami konsorcjum umożliwiającą wzajemne poznawanie się i korzystanie z walorów różnorodności. A wszystkie platformy będą wspierane przez system e-learningowy w ramach platformy e-Campus. Realizowane będą także horyzontalne działania promujące wspólne wartości ACE2-EU, wspierające mobilność studentów i kadry – precyzuje
prof. dr hab. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spotkanie nie tylko wyznaczyło kierunki działań, lecz także pozwoliło na integrację uczestników i omówienie strategicznych wyzwań, potwierdzając, że ACE²-EU jest istotnym elementem budowy innowacyjnej europejskiej przestrzeni edukacyjnej.
Budowanie relacji i wymiana doświadczeń
Oprócz sesji roboczych, wydarzenie było okazją do budowania relacji interpersonalnych – kluczowego elementu efektywnej współpracy międzynarodowej. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk zarówno podczas paneli dyskusyjnych, jak i w mniej formalnej atmosferze, w trakcie wydarzeń towarzyszących.
Kick-off projektu ACE²-EU w Madrycie potwierdził, że współpraca w ramach sojuszu opiera się na solidnych fundamentach i wspólnych wartościach, takich jak dążenie do doskonałości, otwartość i zaangażowanie. Kolejne spotkania i działania, zaplanowane na nadchodzące miesiące, będą kontynuacją ustaleń podjętych w Madrycie, przyczyniając się do realizacji ambitnych celów projektu. W połowie maja 2025 planowane jest spotkanie wszystkich członków Sojuszu w Gdańsku.
ACE²-EU to inicjatywa, która nie tylko wzmacnia partnerstwo między uczelniami, ale także wyznacza nowe standardy w międzynarodowej współpracy akademickiej, stawiając studentów, naukowców i społeczeństwo w centrum podejmowanych działań.