I Otwarte posiedzenie Uczelnianych Forów Dziekanatów PG i UG z udziałem GUMed

12.12.2024

Prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prorektorka ds. kształcenia reprezentowała GUMed podczas I Otwartego Posiedzenia Uczelnianych Forów Dziekanatów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W wydarzeniu, które odbyło się 25 listopada br., wzięło udział 160 osób. Wśród przedstawicieli władz uniwersyteckich znaleźli się również prof. Piotr Stepnowski, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni, rektor UG, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektorka ds. studenckich, dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. PG, prorektorka ds. rozwoju oraz dr. hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG, prorektor ds. kształcenia.

I Otwarte posiedzenie Uczelnianych Forów Dziekanatów PG i UG z udziałem GUMed


Spotkanie zainaugurowała mgr inż. Wioletta Braun, przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów Politechniki Gdańskiej. Głos zabrali prof. Piotr Stepnowski, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni, rektor UG, prof. Agnieszka Zimmermann, prorektorka ds. kształcenia z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. We wszystkich wystąpieniach poruszona została kwestia współpracy i dzielenia się doświadczeniem między pracownikami w ramach Uczelni FarU.


Posiedzenie było podzielone na panele, pierwszy z nich pt. Dyplomy i suplementy w pigułce – zasady sporządzania, wydawania, wymiany oraz wystawiania duplikatów. Najważniejsze informacje o dyplomach cyfrowych i dyplomach europejskich w oparciu o obowiązujące oraz projektowane przepisy poprowadziła mgr Aleksandra Matukin-Szumlińska z AMS Pracownia Szkoleniowa. Omówiła zmiany w przepisach dotyczących wydawania dyplomów, w tym cyfrowych, które od 1 stycznia 2026 r. staną się standardem. Zwróciła uwagę na oczekiwane rozporządzenie MNiSW dotyczące wymagań technicznych i repozytorium dyplomów elektronicznych. Przedstawiła także korzyści wynikające z wprowadzenia europejskiego dyplomu, ułatwiającego mobilność studentów i współpracę uczelni w UE.


Drugi panel pt. Inkluzywność i Różnorodność: Wsparcie studentów z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami w środowisku akademickim otworzyła mgr Katarzyna Rynkowska, przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów i Biur Dziekana UG. Dr Justyna Rogowska, kierownik Biura Osób z Niepełnosprawnością UG omówiła wsparcie studentów z niepełnosprawnościami oraz plany na zwiększenie dostępności i kompetencji kadry. Dr hab. Maciej Nyka, prof. UG, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska WPiA UG, zastępca rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi w zakresie spraw studentów i doktorantów przedstawił charakterystykę Pokolenia Z i strategię DEI jako odpowiedź na ich potrzeby, podkreślając przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi na UG, GUMed i PG. Wskazano na kluczowe znaczenie różnorodności i wsparcia w środowisku akademickim.


Dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik działu rekrutacji GUMed poprowadził trzeci panel na temat Wielokrotnych rekrutacji na tym samym kierunku – kreatywność studentów czy problem Uczelni? Przedstawił podłoże zjawiska porzucania studiów i wielokrotnych rekrutacji w odniesieniu do cech charakterystycznych i wartości Pokolenia Z oraz postrzegania świata. Zaprezentował także wyniki badań wpływu pandemii Covid-19 na poszczególne grupy wiekowe. Z przedstawionych danych wynikało, że Pokolenie Z, czyli nasi studenci, najdotkliwiej odczuli jej skutki. Opublikowane badania wskazują, że 64% młodych Europejczyków jest zagrożonych depresją, w porównaniu z 15% przed kryzysem Covid-19. Niepublikowane szacunki Unijnej Fundacji na Rzecz Życia i Pracy pokazują, że w przypadku osób w wieku od 18 do 29 lat sytuacja jest jeszcze gorsza. Tutaj ponownie wracamy do kwestii programów wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.


Dr hab. Sławomir Wójcik wskazał powody, jakimi kierują się młode osoby, porzucając studia i rekrutując się ponownie na ten sam kierunek studiów. Omówione zostały istniejące ramy prawne, które umożliwiają ponowne przyjęcie na studia w ramach rekrutacji, czy potwierdzania efektów uczenia się lub uzyskania ponownego wpisu na listę studentów na podstawie zapisów regulaminu studiów.

dr hab. S. Wójcik


O Doręczeniach elektronicznych na uczelniach w świetle obowiązujących przepisów opowiedziały mgr inż. Agnieszka Krysiak, kierownik Działu Kształcenia PG oraz mgr inż. Hanna Kwiatkowska z Centrum Obiegu Dokumentów. Mgr inż. Hanna Kwiatkowska wprowadziła uczestników wydarzenia w tajniki związane z doręczeniami elektronicznymi, wyjaśniła różnice między Publiczną Usługą Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE), a Publiczną Usługą Hybrydową (PUH) oraz przybliżyła warunki techniczne sporządzania jednej i drugiej korespondencji. Podkreśliła również wyzwania, jakie stoją przed uczelniami w świetle zbliżającej się daty wdrożenia eDoręczeń i faktem trwającego nadal procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W drugiej części wystąpienia mgr inż. Agnieszka Krysiak przedstawiła proces wdrożenia eDecyzji w postępowaniu KPA na Politechnice Gdańskiej, w świetle istniejących przepisów. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, z jakimi trudnościami zetknęły się zarówno osoby tworzące istniejące od października 2023 r. rozwiązanie, jak i użytkownicy końcowi rozwiązania funkcjonującego w systemie teleinformatycznym uczelni. Prelegentka podkreśliła również korzyści płynące z wdrożenia doręczania decyzji w procesie skreślenia oraz rekrutacji w formie elektronicznej. Jako główne wymieniła: szybki i łatwy dostęp do dokumentów, oszczędność (finansowa i czasu), poprawa komunikacji oraz ekologia. Podsumowując swoje wystąpienie mgr inż. Agnieszka Krysiak wskazała, że doręczenia elektroniczne za pomocą znanego i bezpiecznego systemu to ogromny komfort pracy oraz wysnuła postulat, który pojawiał się podczas wydarzenia kilkukrotnie: zmiana i tworzenie przepisów prawnych powinny odbywać się w ścisłej konsultacji z uczelniami.


Na koniec I Otwartego Posiedzenia Uczelnianych Forów Dziekanatów głos zabrał dr. hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG, prorektor ds. kształcenia. Spotkanie zamknęła Przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów PG, dziękując wszystkim za udział i  wyrażając nadzieję na kolejne, drugie posiedzenie, tym razem w murach Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie objęte było patronatem Związku Zgromadzenia Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.


fot. B. Bańka i K. Bryłka/ PG