StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Finał programu From Scienti...

Finał programu From Scientists to Innovators for Industry

11.12.2024

Finał 4. edycji programu From Scientists to Innovators for Industry odbył się w GUMed. W Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza podsumowano inicjatywę, która była jednocześnie finałem 4-letniego projektu finansowanego przez Unię Europejską grantu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT Health). Projektu dużego, bo partycypowało w nim 15 podmiotów, uniwersytetów, ośrodków badawczych i firm. W GUMed za jego realizację odpowiadało Centrum Transferu Technologii.

SCI FI
SCI FI

Program From Scientists to Innovators był skierowany do młodych naukowców, osób realizujących staż post-doc, doktorantów i studentów z całej Europy. To trzymiesięczny kurs edukacyjny, który skupiał się na wypracowaniu praktycznych umiejętności niezbędnych do przejścia od badań akademickich, do branży farmaceutycznej oraz medtech. W 2023 r. inicjatywa From Scientists to Innovators for Industry otrzymała drugą nagrodę w konkursie Emerging Europe Award (kategoria Future-Proof Education Initiative of the Year), przyznawaną przez Parlament Europejski w Brukseli.

Zespół Centrum Transferu Technologii GUMed gościł 34 uczestników z całego świata, podzielonych na 8 zespołów projektowych oraz partnerów konsorcjum, w tym lidera projektu z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także przedstawicieli z Uniwersytetu w Maastricht, Uniwersytetu Galway, Uniwersytetu Erlangen-Nurnberg (FAU), Instytutu Bioinżynierii w Katalonii, Centrum Regulacji Genetycznych z Barcelony, Centrum MADoPa z Francji oraz firmy Boehringer Ingelheim z Austrii.

Finał w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza poprowadziła Joanna Przybytek-Kobierna z Centrum Transferu Technologii. Pierwszego dnia uczestników przywitała prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. Anna Żaczek. O Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym opowiedziała p.o. dyrektora CTT dr Katarzyna Waligóra-Borek. Następnie Joanna Broy z EIT Health przedstawiła możliwości w ramach sieci Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Z kolei Kathrin Huber z Działu HR z firmy Boehringer Ingelheim, poprowadziła sesję dotyczącą curriculum vitae oraz listu motywacyjnego. Daniel Kulig – mentor start-upów, udzielił wskazówek dotyczących zwięzłej formy prezentacji, jaką jest pitching. Po dniu pełnym prezentacji i pracy w grupach, uczestnicy poznali uroki i piękno Gdańska. W rolę przewodnika (z resztą nieprzypadkowo, bo ma specjalną licencję) wcielił się Marcin Stolarek z CTT.

Drugiego dnia zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy w formie pitchingu podczas 10-minutowej prezentacji i sesji pytań oraz odpowiedzi, w której wzięli udział przedstawiciele firm Boehringer Ingelheim (Monika Czapska, Brian Reichholf), Roche (Jakub Kadlec) oraz Polpharmy (dr Monika Lamparska-Przybysz). Przed rozdaniem certyfikatów swoim doświadczeniem z programem SCI FI podzielił się również Ronald Terrazas Mallea z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który uczestniczył we wcześniejszej edycji. Na koniec wydarzenia 4-letni projekt From Scienstists to Innovators for Industry podsumował Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Bartłomiej Grobelski.
W programie wzięło udział dwóch doktorantów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Michał Bystram i Suhail Alghanem oraz studentka 5 roku studiów lekarskich, Janina Kowalik.
Oprac. na podstawie mat. Joanny Przybytek-Kobiernej

zdjęcia Paweł Sudara