28.11.2024
Blisko 700 uczniów z trójmiejskich i pomorskich szkół wzięło udział (online i na żywo) w kolejnej, 14. już edycji Młodzieżowych Spotkań z Medycyną. MSM to wspólna inicjatywa GUMed i Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, a konkretniej kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed prof. Tomasza Zdrojewskiego i wiceprezesa OIL dr. Romana Budzińskiego. W wydarzeniu wzięła udział prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed.
Jako pierwsi z wykładem na scenie Atheneum Gedanense Novum wystąpili Emilia Ługowska i Piotr Kozioł, uczniowie 4 klasy z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Przedstawili prezentację Motylki, czyli czym są zaburzenia odżywiania. Mówili przede wszystkim o bulimii i anoreksji, na które szczególnie narażeni są ich rówieśnicy – W tych chorobach społecznych czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi są media społecznościowe, które kreują wizerunek naszych ciał. Dziś wszyscy młodzi ludzie, bez względu na płeć, mogą wpaść w spiralę, która doprowadza do uzależnienia od mediów, ale też powoduje ich choroby związane z odżywianiem – mówiła Emilia Ługowska. Prelegenci z VIII LO pokazali także zdjęcia z social mediów osób dotkniętych anoreksją. Wśród nich była młoda dziewczyna, której walka z tym schorzeniem zakończyła się samobójczą śmiercią.
Drugi wykład przedstawił dr hab. n. med. płk. Jacek Siewiera, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydencki minister wystąpił z prezentacją Pierwsze tygodnie pandemii w świetle doświadczeń z misji do Włoch.
Jacek Siewiera opowiadał o swoim wyjeździe do Bergamo, czyli miasta, które było punktem zapalnym pandemii koronawirusa w Europie. Szef BBN-u pojechał do tamtejszego szpitala z kilkoma lekarzami, gdzie pomagał w walce z rozwijającą się pandemią. Oprócz tego, obserwował także jak w sytuacji kryzysowej funkcjonuje włoskie państwo.
– Jako jeden z niewielu krajów zyskaliśmy dostęp do cennej wiedzy. Doświadczenia z naszego pobytu wykorzystaliśmy potem w kraju, a wiedzą tą nasze państwo podzieliło się z kilkunastoma innymi.
Konferencję zakończył wykład dr. hab. Tomasza Smiatacza, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych pt. Czy warto się zaszczepić…? Na to pytanie prof. Smiatacz odpowiedział zdecydowanie twierdząco. Mówił też o ogromnej roli, jaką w rozwoju ludzkości odegrały szczepionki.
Zdjęcia: Paweł Sudara