Nagrody Premiera RP przyznane

20.11.2024

Dr n. farm. Adrianna Skwira-Rucińska z Zakładu Enzymologii i Onkologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed i dr Sandra Lange z Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego otrzymały nagrodę od Premiera RP. Doceniono je za prace doktorskie, które wnoszą wkład w rozwój polskiej nauki.

dr n. farm. Adrianna Skwira-Rucińska
dr n. farm. Adrianna Skwira-Rucińska
Praca dr n. farm. Adrianny Skwiry-Rucińskiej Biokompatybilne nośniki substancji leczniczej do tkanki kostnej na bazie mezoporowatych materiałów krzemionkowych, została nagrodzona Za oryginalne rozwiązanie polegające na opracowaniu innowacyjnych rusztowań kolagenowo-krzemionkowych do miejscowego leczenia zakażeń bakteryjnych kości. Dotychczasowy sposób leczenia zwiększa ryzyko niepożądanych oddziaływań ogólnoustrojowych. Opracowanie rusztowań kolagenowo-krzemionkowych do miejscowego leczenia zakażeń bakteryjnych kości, należy uznać osiągniecie o nowatorskim charakterze i z dużą szansą na wdrożenie.

Rozprawa doktorska dr n. farm. Adrianny Skwiry-Rucińskiej powstała w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego GUMed oraz w Zakładzie Enzymologii i Onkologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Jej promotorami byli dziekan Wydziału Farmacetycznego GUMed prof. Magdalena Prokopowicz oraz prodziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Rafał Sądej. Praca dr n. farm. Adrianny Skwiry-Rucińskiej była zgłoszona przez GUMed w dyscyplinie nauk farmaceutycznych i uzyskała rekomendację prof. Roberta Michnika, członka Zespołu ds. Nagród w inżynierii biomedycznej.

dr Sandra Lange
dr Sandra Lange
Natomiast promotorem pracy dr Sandry Lange Wiedza, bariery i praktyka pielęgniarska w opiece nad pacjentem z delirium w oddziale intensywnej terapii, była prof. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, a rekomendacji udzielił prof. Marek Krawczyk.

Autorkę pracy doceniono Za rozszerzenie dotychczasowej wiedzy na temat niefarmakologicznych metod, które mogą w skuteczny sposób zmniejszyć częstość występowania i czas trwania delirium. Za zwrócenie uwagi na istotną rolę rodziny w opiece nad pacjentem z delirium oraz ukazanie poziom wiedzy personelu pielęgniarskiego na temat majaczenia, co daje wgląd w aktualne praktyki pielęgniarskie oceny i monitorowania delirium u pacjentów oddziałów intensywnej terapii w Polsce oraz wskazują bariery utrudniające wdrożenie prawidłowych praktyk zgodnych z międzynarodowymi zaleceniami.

Nagrodę Prezesa Rady Ministrów otrzymało 43 naukowców w 3 kategoriach.
Pełną listę laureatów można zobaczyć TUTAJ