6.11.2024
Gdański Uniwersytet Medyczny po raz kolejny znalazł się w katalogu dobrych praktyk przygotowanych przez grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To już piąta edycja wydawnictwa, w której szkoły wyższe dzielą się doświadczeniami z realizacji zasad Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Katalog case studies w kreowaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości szkolnictwa wyższego miał oficjalną premierę 4 listopada 2024 r. podczas spotkania członków Grupy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Gdański Uniwersytet Medyczny zaprezentował w katalogu proces wdrażania w Uczelni kampanii Kultura Szacunku.
– Dzielenie się wiedzą, doświadczeniami, sukcesami, ale także i porażkami w obszarze szeroko rozumianej Społecznej Odpowiedzialności Uczelni jest niezwykle ważne dla rozwoju szkoły wyższej. Gdański Uniwersytet Medyczny chętnie korzysta z wiedzy innych, bo dzięki temu możemy pracować efektywniej i stawać się coraz silniejszym ośrodkiem badawczym i dydaktycznym. To także okazja do nawiązywania współpracy w różnych obszarach działalności Uczelni – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ideą stworzenia katalogu case studies było przedstawienie rozwiązań problemów związanych z wdrożeniem zasad Deklaracji SOU w szkołach wyższych, które już są sygnatariuszami Deklaracji. Analiza case studies pozwoliła nie tylko na pokazanie barier i problemów, którymi można spotkać się przy implementacji idei SOU, ale przede wszystkim propozycji rozwiązań, które będzie można zaimplementować w swoim środowisku edukacyjnym.
W spotkaniu w Warszawie udział wzięły Katarzyna Grzejszczak, kanclerz ds. strategii i rozwoju GUMed oraz Jolanta Świerczyńska-Krok, kierownik Działu Promocji i Komunikacji.
Gdański Uniwersytet Medyczny podpisał Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w 2019 r.