Drzewko Prometeusz posadzone na terenie Uczelni

6.11.2024

W Ogrodzie Roślin Leczniczych Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pojawił się nowy okaz, drzewko przekazane przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma. Lipę zasadzono 5 listopada 2024 r. Jej pojawienie się ma związek z otwarciem 23 października 2024 r. nowej inwestycji, kluczowej dla przemysłu farmaceutycznego i pacjentów w Polsce. Starogardzka firma farmaceutyczna zakończyła właśnie dwuletnią inwestycję o wartości 100 mln zł, budując centrum badawczo-produkcyjne, w którym syntezowane będą wysokoaktywne substancje czynne, tzn. działające w dawkach nawet poniżej 1 mg. Bezpieczeństwo pracowników zapewniają specjalne, „kosmiczne” kombinezony lub izolatory.


Centrum zostało nazwane „Prometeusz”, a więc otrzymało imię mitologicznego dobroczyńcy ludzkości. Lipa również zyskała to imię. Drzewko sadzili prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Magdalena Prokopowicz, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Mirosława Krauze-Baranowska, kierownik Katedry Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych, prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej oraz Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Polpharmy.


Nowa inwestycja Polpharmy jest szansą dla pacjentów na dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych czy immunologicznych. W Polsce, poza Polpharmą produkującą około 60 substancji aktywnych, syntezuje się zaledwie kilka substancji czynnych. Nowe miejsce wytwarzania tak wysoce niebezpiecznych w produkcji substancji czynnych (klasa 6 OEB), to wyjątkowe wydarzenie w skali nie tylko kraju, ale i całej Europy. Jest to sygnał, że synteza leków wraca na nasz kontynent, by nie trzeba było polegać wyłącznie na produkcji azjatyckiej.