Naukowczyni z GUMed liderem badań na Polskę
31.10.2024
Prof. dr hab. Dagmara Hering z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed została główną badaczką na Polskę wieloośrodkowego badania z randomizacją oceniającego skuteczność denerwacji tętnic nerkowych u chorych z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.
– Zabiegi będą wykonane z użyciem nowoczesnego cewnika o częstotliwości radiowej z końcówką w kształcie kosza z sześcioma elektrodami w układzie spiralnym, który zapewnia lepszy kontakt ze ścianą tętnicy nerkowej i jednoczesną ablację we wszystkich częściach tętnicy nerkowej, tak aby zapewnić ablację obwodową i większą skuteczność zabiegu – tłumaczy prof. D. Hering.
Prof. Dagmara Hering
Zatwierdzona przed FDA (Agencja Żywności i Leków amerykańskiej instytucji rządowej) w listopadzie 2023 r. metoda zabiegowa za pomocą denerwacji tętnic nerkowych jest pierwszą inwazyjną metodą leczenia, która stała się przełomem w kardiologii interwencyjnej i leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Wytyczne Nadciśnienia Tętniczego, opublikowane w 2023 r. przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH), rekomendują denerwację nerek jako trzeci filar leczenia nadciśnienia tętniczego. Te rekomendacje zostały podtrzymane w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opublikowane równolegle z ich ogłoszeniem podczas tegorocznego kongresu ESC w Londynie.
Należy podkreślić, że wyniki wieloośorodkowego badania RADIANCE-HTN TRIO z zastosowaniem denerwacji nerek w leczeniu chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym, prowadzonego przez prof. Hering wraz z zespołem GUMed, stały się podstawą uwzględnienia tej metody leczenia w wytycznych ESH 2023 roku.
Prof. Dagmara Hering ma 15-letnie doświadczenie w leczeniu nadciśnienia tętniczego za pomocą denerwacji nerek. Od lat prowadzi szkolenia dla lekarzy z wielu krajów na świecie, w ciągu ostatniego roku wielokrotnie dla lekarzy i specjalistów z Francji, Niemiec, Anglii, Norwegii, Bułgarii, Litwy, Słowacji, Węgier, Tunezji i Arabii Saudyjskiej na temat denerwacji nerek kwalifikacji chorych i postępowania po zabiegu (
Renal denervation: when, how and who?).
Zdjęcie: Paweł Sudara/GUMed