Konferencja Terapia NHF oraz kapnografia na oddziale ratunkowym odbędzie się 29 października br. w godz. 15:00-18:00. Organizatorami spotkania dotyczącego wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej oraz kapnografii w stanach zagrożenia życia są Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej GUMed oraz Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK.
Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. Mariusz Siemiński, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej GUMed.
W okresie pandemii COVID-19 w oddziałach ratunkowych pojawiły się urządzenia do donosowej terapii wysokoprzepływowej (NHF), stając się trwałym elementem wyposażenia. NHF znajduje zastosowanie nie tylko w infekcjach dróg oddechowych, ale w wielu innych sytuacjach klinicznych prowadzących do niewydolności oddechowej. Umiejętne stosowanie wysokoprzepływowej tlenoterapii poprawia stan pacjenta i jego rokowania oraz może zmniejszyć częstość intubacji i stosowania respiratoroterapii. Tlenoterapia wymaga monitorowania. Złotym standardem naturalnie jest gazometria krwi tętniczej, ale nie pozwala ona na monitorowanie ciągłe. Rozwiązaniem, pozwalającym na natychmiastowe dostosowywanie intensywności tlenoterapii do potrzeb jest kapnografia przezskórna. Z tych względów terapia NHF i kapnografia znajdują wiele zastosowań w oddziale ratunkowym.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Dodatkowe informacje oraz zapisy znaleźć można na stronie https://nhf-sor.viamedica.pl/45413.1.2024.virtual-meeting.