StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024En Route! – 34 doroczna kon...

En Route! – 34 doroczna konferencja i targi EAIE w Tuluzie

24.09.2024

„En Route!” To hasło tegorocznej, rekordowej 34. konferencji i targów European Asociation for International Education (EAIE), w której wzięło udział ponad 7300 uczestników ze 110 krajów. Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowali: Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, dr Dawid Spychała, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, Aleksandra Roman z Pierwszej Szkoły Doktorskiej i Anna Kiszka, zastępca kierownika Działu Rekrutacji.

Jak co roku konferencja rozpoczęła się od praktycznych warsztatów, wycieczek po kampusie i networkingu. To był tydzień pełen wrażeń, podczas którego odbyły się sesje poświęcone kluczowym wyzwaniom w zakresie internacjonalizacji, sesja plakatowa, debata EAIE, nawiązano wiele nowych partnerstw na terenie towarzyszących targów. Konferencja była okazją do kontynuacji rozwoju zawodowego w ramach EAIE Academy, skorzystania ze strefy spotkań społecznościowych, sesji Ignite, wystawy z ponad 250 stoiskami z 900 organizacji z całego świata.


EAIE1.png


Stoisko narodowe dla przedstawicieli 38 polskich instytucji przygotowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Otworzyli je prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Bartłomiej Nowak, przewodniczący Rady NAWA i Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE.

W ramach polskich akcentów odbyła się m.in. sesja prowadzona przez Laurę Rumbley na temat krajowych strategii umiędzynarodowienia, ich finansowania, ram prawnych i innych mechanizmów mogących wspierać / utrudniać globalne wysiłki na rzecz internacjonalizacji – z punktu widzenia Komisji Europejskiej i ministrów, w tym prof. Andrzeja Szeptyckiego. Tegoroczny „Conference Conversation Starter” składał się z trzech artykułów poświęconych badaniu wpływu internacjonalizacji na szkolnictwo wyższe i naukę z perspektywy Walii, Polski i Holandii. Esej pt. „Internationalization in Polish Higher Education and the Pathway to Societal Progress” na temat przygotowywanej strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego napisała Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia GUMed i Edyta Lachowicz-Santos, dyrektor Biura ds. Internacjonalizacji UE w Katowicach, członek Zarządu EAIE. Esej omówiono podczas sesji prowadzonej przez Laurę Rumbley, podczas której Jody Hoekstra-Selten przedstawiła również wyniki trzeciej edycji „EAIE Barometer spin-off report: Perceptions of Impact,”.


EAIE2.jpg


Konferencja była również okazją do osobistego spotkania z partnerami Sojuszu ACE2-EU z Austrii, Rumunii i Niemiec – Aleksandrą Jamą z FH Kärnten – Carinthia University of Applied Sciences (CUAS), rektorem prof. Luminitą Georgetą Popescu i Marią Modoran z Universitatea Constantin Brancusi Din Targu-Jiu.


EAIE4.jpg


Podczas konferencji zorganizowano również “Sustainability Corner”, w ramach którego odbyły się interaktywne sesje na temat zrównoważonego rozwoju.