StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Nowe fantomy w Gdańskim Uni...

Nowe fantomy w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

17.09.2024

Pięć fantomów trafiło dziś do Zakładu Żywienia Klinicznego i Dietetyki GUMed. Przekazała je Fundacja Nutricia w ramach programu Kierunek – żywienie medyczne.

Gdański Uniwersytet Medyczny został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym fantomy do nauki prowadzenia żywienia dojelitowego (pediatryczny i imitujący osobę dorosłą) oraz kombinezony do symulowania otyłości i odczuć starczych.

W spotkaniu, na którym podpisano umowę, udział wzięli prezes Fundacji Nutricia Anna Cywińska, kierownik ds. projektów Fundacji Nutricia Michał Sawicki, prorektor ds. kształcenia GUMed prof. Agnieszka Zimmermann, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed prof. Przemysław Rutkowski oraz dr Jolanta Dardzińska z Zakładu Żywienia Klinicznego i Dietetyki GUMed. GUMed dołączył tym samym do sześciu innych polskich uczelni medycznych współpracujących z Fundacją Nutricia – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki temu nasi absolwenci będą lepiej przygotowani do rozpoznawania i leczenia niedożywienia, co jest niezbędnym elementem skutecznej terapii – wyjaśnia prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed. – Nasza współpraca rozszerzy możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności studentów GUMed poprzez nauczanie multisensoryczne z zastosowaniem m.in. fantomów i kombinezonów do symulowania otyłości czy odczuć starczych. Pomogą one studentom uczyć się poprzez realistyczne doświadczanie i pozwalają na budowanie większej świadomości, z jakimi problemami zderzają się osoby chore.

Od 2012 r. w szpitalach przeprowadza się ocenę stanu odżywienia każdego pacjenta. Aby przekładała się ona na konkretne działania, konieczna jest edukacja lekarzy wszystkich specjalizacji. Medycy bezpośrednio zlecają leczenie żywieniowe, w tym żywienie dojelitowe i pozajelitowe. W związku z tym istotne jest, aby podstawowe informacje były przekazywane już na etapie studiów medycznych.

Według danych Fundacji, aż 85% studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej – tłumaczy Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia. – Aż 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań, co może mieć negatywny wpływ na przebieg i wyniki zastosowanej u nich terapii. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów onkologicznych, neurologicznych, osób z chorobami układu pokarmowego oraz niewydolnością nerek, którzy często wymagają właściwego leczenia żywieniowego.

Program Fundacji Nutricia realizowany w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny element naszej strategii kształcenia przyszłej kadry medycznej w zakresie leczenia żywieniowego. Dzięki tej inicjatywie, nasi studenci zyskają solidne podstawy teoretyczne oraz praktyczne umiejętności. Jestem przekonana, że przełoży się to na lepszą opiekę nad pacjentami w przyszłości, szczególnie w obszarach takich jak onkologia, geriatria czy nefrologia, gdzie odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia – podsumowuje prof. dr hab. Sylwia Małgorzewicz z Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

GUMed był jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy w zakresie żywienia klinicznego. – Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że w tym roku GUMed włączył się do naszego programu „Kierunek – żywienie medyczne”. Nasza współpraca z jedną z wiodących uczelni medycznych w Polsce to okazja rozwoju dla naszego programu. Wierzymy w to, że daje on przyszłej kadrze medycznej realną szansę zdobycia niezbędnej edukacji i świadomości na temat roli odpowiedniego żywienia w procesie leczenia – dodaje prezes Anna Cywińska.

W ramach nawiązanej z Fundacją współpracy, przedmiot żywienie kliniczne, realizowany od kilku lat w GUMed na III roku kierunku lekarskiego zostanie wzbogacony o istotne elementy praktyczne. Dodatkowo, Fundacja obejmie wsparciem również przedmiot ocena stanu odżywienia, w ramach którego zostanie wprowadzone 45 godzin zajęć w postaci seminariów i ćwiczeń praktycznych. Przedmiot ten pojawi się w sylabusie studentów kierunków dietetyka I stopnia (50 studentów III roku) oraz dietetyka niestacjonarna (15 studentów III roku).

Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego jest kolejnym krokiem w kierunku doskonalenia jakości kształcenia i przygotowania przyszłych lekarzy do holistycznej opieki nad pacjentem.

Jako dziekan jestem zachwycony, że studenci otrzymują szansę nauki praktycznej, odzwierciadlającej rzeczywistość kliniczną – powiedział prof. Przemysław Rutkowski, dziekan WNoZ. – Jednocześnie martwią mnie wyniki ankiety, bo to oznacza, że ciągle robimy za mało w tym obszarze. Fantomy są realną szansą na poprawę tej sytuacji.


fot. Paweł Sudara/GUMed

P.Sudara_-_Spotkanie_ws._Prog._dyd._Fundacji_Nu.jpg
P.Sudara_-_Spotkanie_ws._Prog._dyd._Funda_(4).jpg
P.Sudara_-_Spotkanie_ws._Prog._dyd._Funda_(5).jpg
P.Sudara_-_Spotkanie_ws._Prog._dyd._Funda_(7).jpg