StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024„Nauka to ludzie” – rekruta...

„Nauka to ludzie” – rekrutacja młodych talentów

5.09.2024

Rusza nabór do kolejnej edycji programu edukacyjnego Nauka to ludzie. Projekt adresowany jest do uczniów i uczennic szkół średnich, którzy planują studia z zakresu medycyny, farmacji i biotechnologii. W trakcie comiesięcznych spotkań badacze i badaczki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie tylko podzielą się z nimi swoją wiedzą, ale pokażą im też, w jaki sposób ona powstaje.


parazytologia.jpg

Na czym polega program?

Program obejmuje 6 weekendowych spotkań w siedzibie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Są one nie tylko szansą na zdobycie zaawansowanej wiedzy, ale też niepowtarzalną okazją, aby dowiedzieć się jak wyglądają badania naukowe, którym ją zawdzięczamy. Zajęcia poprowadzą wykładowcy GUMed, którzy opowiedzą (i pokażą!) Ci, jak wygląda ich codzienna praca naukowa i kliniczna.

Czego możesz się spodziewać?

Zajęcia w pracowniach anatomicznych będą świetną okazją do zaawansowanej powtórki z neuroanatomii. Wykorzystasz do niej nie tylko klasyczne preparaty, ale też nowoczesny interaktywny stół anatomiczny.

Odwiedzisz laboratoria, w których prowadzone są badania zmierzające do opracowania terapii stymulującej potencjał naprawczy mózgu. Pacjentom cierpiącym m.in. na stwardnienie rozsiane dałaby ona nadzieję na powrót do aktywnego życia.

Przybliżymy Ci tajniki chirurgii i kierunki rozwoju tej gałęzi medycyny. Porozmawiamy o zastosowaniach sztucznej inteligencji i o wyzwaniach, jakie się z tym wiążą. Poznasz też podstawowe techniki i narzędzia chirurgiczne i nauczysz się zakładać chirurgiczne szwy.

Pokażemy Ci, jak wiele osób o różnych kompetencjach wchodzi w skład interdyscyplinarnego zespołu, który pracuje nad odkrywaniem biologii nowotworów oraz tworzeniem nowych narzędzi diagnostycznych dla pacjentów.

Dowiesz się, jak wyglądają badania kliniczne w kardiologii oraz proces transplantacji serca. Sprawdzisz, w jaki sposób możemy badać mikrokrążenie, do czego wykorzystywane są modele 3D i pracownie symulacji.


hodowla_komórek_1.jpg

Przekonasz się, jak istotna jest właściwa higiena snu oraz jakie znaczenie dla chorób sercowo-naczyniowych mogą mieć zaburzenia snu. Poznasz możliwości diagnostyczne Sleep Laboratory.

Dowiesz się, co ma wspólnego bioróżnorodność z występowaniem chorób odzwierzęcych oraz jak ważne jest świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami.

Lekarze, genetycy, toksykolodzy i antropolodzy sądowi przybliżą Ci tajniki swojej pracy. Spróbujesz swoich sił w wybranych czynnościach prowadzonych w celu identyfikacji ofiar lub przestępców.

A na koniec – spotkasz się ze studentami i studentkami GUMed, którzy chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami, odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i pokażą najciekawsze zakątki Trójmiasta! Będzie to również świetna okazja do integracji z innymi uczestni(cz)kami programu!

Jak aplikować do programu?

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://naukatoludzie.gumed.edu.pl/dla-kandydatow/.

Rekrutacja do udziału w programie trwa do 30 września 2024 r.

  • Powyższy opis obejmuje zakres zagadnień omawianych w trakcie dotychczasowych edycji programu. Może on ulec niewielkim zmianom.