StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Badacz Uczelni współautorem...

Badacz Uczelni współautorem publikacji nt. nowych gatunków bakterii

6.09.2024

dr hab. Ravi Kant
dr hab. Ravi Kant

Dr hab. Ravi Kant z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współautorem publikacji pt. Time-series sewage metagenomics distinguishes seasonal, human-derived and environmental microbial communities potentially allowing source-attributed surveillance. Artykuł ukazał się 30 sierpnia 2024 r. w czasopiśmie Nature Communications.

W pracy pod kierownictwem dr. Patricka Munka z Technical University of Denmark naukowcy analizowali próbki ścieków z pięciu europejskich miast, w wyniku czego zidentyfikowano 1334 nowe gatunki bakterii. Dzięki analizom szeregów czasowych badanie ujawniło wzorce zastępowania taksonów bakteryjnych, trendy sezonowe i taksony związane z człowiekiem.

Naukowiec GUMed w projekcie kierował rozwojem potoku bioinformatycznego zaprojektowanego specjalnie do analizy danych sekwencjonowania nowej generacji (NGS), ze szczególnym uwzględnieniem metagenomiki wirusów i bakterii. Ten innowacyjny potok odegrał kluczową rolę w analizie złożonych danych dotyczących ścieków podłużnych, przyczyniając się do pomyślnych wyników badania.

Oprócz swojego wkładu w badania dr hab. Kant dołączył niedawno do rad redakcyjnych kilku prestiżowych czasopism, w tym Viruses (MDPI), Frontiers in Microbiology i Frontiers in Tuberculosis. Jego doświadczenie i wiedza w dziedzinie bioinformatyki i metagenomiki wciąż wywiera znaczący wpływ zarówno na bliższą społeczność akademicką, jak i na szerszy świat naukowy.

Zainteresowania naukowe dr. hab. Kanta obejmują poszukiwanie nowych i powracających patogenów oraz badania nad zmiennością i ewolucją wirusów. Jego prace były już dotychczas publikowane w znaczących czasopismach takich jak Nature (publikacja pt. Ancestral allele of DNA polymerase gamma modifies antiviral tolerance) oraz Plos Pathogenes (publikacja pt. The assembly of neutrophil inflammasomes during COVID-19 is mediated by type I interferons).

fot. archiwum prywatne