4.09.2024
Profesor Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed był inicjatorem spotkania poświęconego nowej serii wydarzeń ukierunkowanych na promocję profilaktyki zdrowotnej oraz kształtowanie prozdrowotnych zachowań z wykorzystaniem wielopokoleniowego środowiska sportowego. Odbyło się ono 28 sierpnia 2024 r. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania dotychczasowych działań prozdrowotnych realizowanych przez Zakład Prewencji i Dydaktyki. Dr Klaudia Suligowska z Zakładu Technik Dentystycznych i Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia GUMed zaprezentowała program SOPKARD-Junior, który zainicjowano w 2006 r. na bazie programu SOPKARD, funkcjonującego od 25 lat. To wielospecjalistyczne badanie epidemiologiczne, które kompleksowo ocenia stan zdrowia uczniów z sopockich szkół w wieku 11 i 14 lat. Badanie to stanowi modelowy przykład efektywnej współpracy naukowej w obszarze zdrowia publicznego.
Lek. Aleksandra Puch-Walczak z Zakładu Prewencji i Dydaktyki przedstawiła następnie program Sport, Zdrowie, Rodzina, realizowany w Gdyni w latach 2010-2019, który miał na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez edukację dzieci oraz ich rodziców. Zwróciła uwagę, że edukacja młodzieży może pośrednio wpływać na kształtowanie prozdrowotnych nawyków w całych rodzinach, co stanowi istotny aspekt oddziaływania profilaktycznego.
O programie PolSenior2 opowiedziała zebranym dr Hanna Kujawska-Danecka z Katedry i Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych GUMed. Program ten był prowadzony na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 60 do 106 lat, a jego wyniki wykazały, jak istotna jest profilaktyka zdrowotna w tej grupie. Aż 15,9% polskich seniorów dotyczy zespół słabości (ang. frailty syndrome), a 55,8% jest nim zagrożone. W dziedzinie geriatrii zespół ten opisuje stan obniżonej rezerwy organizmu, przez co seniorzy są bardziej podatni na skutki stresu, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Prof. Sylwia Małgorzewicz, kierownik Zakład Żywienia Klinicznego i Dietetyki GUMed przedstawiła szczegóły dotyczące współpracy z Państwowym Zakładem Higieny i Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej oraz szkoleń dedykowanych dla osób zaangażowanych w realizację nowego programu.
Następnie reprezentanci Arki Gdynia, członkowie zarządu – Paweł Bień oraz Tomasz Majchrowicz, a także Natalia Sulewska przedstawili klub jako projekt społeczny, który jednoczy różnorodne grupy społeczne poprzez sport. Podkreślono, że Arka Gdynia chce aktywnie uczestniczyć w działaniach prewencyjnych i profilaktycznych, nie tylko poprzez edukację zdrowotną i warsztaty dietetyczne dla dzieci i młodzieży, ale również poprzez dotarcie do populacji osób powyżej 40 roku życia oraz seniorów.
Reprezentanci Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Mastalerz, Hanna Jankiewicz oraz Aleksandra Potrykus wyraziły zainteresowanie objęciem wydarzeń patronatem NFZ.
Podczas spotkania dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przedstawił innowacyjną propozycję dotyczącą edukacji prozdrowotnej. Zaproponował stworzenie krótkich, 3-minutowych materiałów wideo skierowanych do dzieci i młodzieży, na wzór projektu realizowanego przez UEFA. W tych nagraniach sportowcy Arki Gdynia mogliby w kilkunastu sekundach opowiadać o kluczowych zachowaniach prozdrowotnych, promując zdrowy styl życia.
Planowane działania obejmują szereg wydarzeń profilaktycznych organizowanych zarówno w dni meczowe, jak i poza nimi, w tym inicjatywy, takie jak rozgrywki walking futbolu dla seniorów, w których uczestniczyliby również byli sportowcy klubu Arka Gdynia. Seria wydarzeń będzie się odbywać na stadionie Arki Gdynia oraz w jego najbliższym otoczeniu, aby zaangażować lokalną społeczność.
Październik i listopad będą miesiącami szczególnie aktywnymi pod względem działań prozdrowotnych. Październik, jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi, będzie okazją do przeprowadzenia serii akcji profilaktycznych, wspieranych przez badaczy z GUMed. Listopadowe działania będą koncentrować się na świadomości raka jąder i prostaty w ramach kampanii Movember. Członkowie kół naukowych, takich jak Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego, którego opiekunem jest dr hab. Łukasz Balwicki, prof. uczelni, a przewodniczącą Marta Miller, studentka kierunku lekarskiego (IV r.), będą aktywnie zaangażowani w przeprowadzane podczas serii wydarzeń działania edukacyjne i profilaktyczne.
Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat strategii implementacji oraz potencjalnych wyzwań związanych z realizacją serii planowanych wydarzeń. Wszyscy uczestnicy podkreślali znaczenie koncentrowania działań na wielopokoleniowym środowisku kibiców sportowych jako kluczowego czynnika sukcesu. Planowane wydarzenia mają ruszyć już w najbliższych miesiącach, a ich szczegóły zostaną wkrótce udostępnione.
fot. Magda Boguska/GUMed