StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Znamy laureatów konkursu „S...

Znamy laureatów konkursu „Studencki grant”

12.08.2024

Z początkiem roku portfolio inicjatyw realizowanych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym dzięki wsparciu programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza wzbogaciło się o nowy program grantowy. Studencki grant został stworzony jako propozycja dla studentek i studentów zainteresowanych podjęciem pracy badawczej jeszcze przed ukończeniem studiów. W ramach programu mogli oni ubiegać się o sfinansowanie projektu badawczego w wysokości do 25 000 zł.

W naborze, zakończonym 15 maja br., złożono 65 wniosków na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Zostały one ocenione przez zespół recenzentów i recenzentek przy uwzględnieniu takich kryteriów, jak:

  • oryginalność problemu badawczego,
  • przyjęta metodologia badawcza,
  • znaczenie wyników badań w kontekście teoretycznym/praktycznym,
  • innowacyjny charakter badań
  • zasadność kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zaplanowanych prac.

Finansowanie (łącznie blisko 800 tys. zł) przyznano na realizację 37 projektów przygotowanych przez studentów i studentki kierunku lekarskiego (w tym English Division), farmacji, biotechnologii, analityki medycznej, psychologii zdrowia i zdrowia publicznego. Lista projektów jest dostępna w Extranecie.

Co ważne, laureaci i laureatki konkursu, otrzymają nie tylko wsparcie finansowe, ale też opiekę mentorską w trakcie realizacji badań oraz dedykowane szkolenia lub warsztaty, które pozwolą rozwinąć wybrane kompetencje i umiejętności. Celem tego dodatkowego wsparcia jest zmotywowanie ich do stawiania i realizacji ambitnych celów, np. w zakresie publikacji wyników badań w cenionych czasopismach.

prof. Tomasz Bączek
prof. Tomasz Bączek

Duże zainteresowanie programem i liczba aplikacji, które do nas wpłynęły, świadczy o tym, że trafnie rozpoznaliśmy potrzeby i oczekiwania ze strony początkujących naukowców – mówi prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. – Bardzo się cieszę, że dzięki wsparciu programu IDUB blisko 40 osób zrealizuje swoją pierwszą, na poły samodzielną, naukową przygodę. Taki „badawczy trening” pod okiem doświadczonego mentora z pewnością przełoży się na wcześniejszy rozwój szeregu umiejętności niezbędnych na dalszych etapach kariery i zwiększy szanse na przyszłe naukowe sukcesy.

fot. Paweł Paszko