Eksperci GUMed na parlamentarnym spotkaniu dotyczącym ochrony zdrowia

18.07.2024

Pod hasłem Innowacje w ochronie zdrowia w nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE odbyło się wspólne posiedzenie parlamentarnych Zespołów ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia oraz ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z udziałem ekspertów Gdańskiego Uniwersytety Medycznego. Wydarzenie zorganizowane zostało 11 lipca 2024 r. w Senacie z inicjatywy przewodniczącej Zespołów senator Agnieszki Gorgoń-Komor. Uczestniczyli w nim prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki, który współprowadził obrady oraz dr hab. Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed.


Senat_1.jpg

Jednym z tematów spotkania było powstanie projektu pt. Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0, którego inicjatorem był Komitet Zdrowia Publicznego PAN. Przedsięwzięcie omówili naukowcy GUMed – prof. Tomasz Zdrojewski, który przedstawił jego kluczowe założenia oraz dr hab. Krzysztof Chlebus, który omówił jego szczegóły. Jak wskazywał, od 2015 r. skraca się czas życia kobiet i mężczyzn, a na zredukowanie długości życia Polaków wpłynęła dodatkowo pandemia COVID-19. Specjalista dodawał również, że przyczyną blisko 70% zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotworowe, natomiast ciągłe, pogłębiające się niezaspokajanie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa z powodu utrudnionego dostępu do skutecznej opieki zdrowotnej przyczynia się do niedrożności publicznego systemu zdrowia.

Zdaniem ekspertów projektu Polskie Zdrowie 2.0 istotne jest zapewnienie społeczeństwu możliwie szerokiego i szybkiego dostępu do innowacyjnych technologii zdrowotnych lekowych oraz nielekowych. Dr hab. Krzysztof Chlebus podkreślał duży potencjał, a zrazem małą dostępność innowacji medycznych w Polsce. Wskazał również, że należy skupić się na rozwoju nowoczesnych dziedzin medycyny: genomicznej, personalizowanej i translacyjnej, skróceniu procesu kwalifikacji do refundacji oraz ujednoliceniu dla technologii lekowych i nielekowych. Eksperci podkreślają także na konieczność zwiększenia wydatków publicznych na ochronę zdrowia z przeznaczeniem na leki i produkty medyczne terapii zaawansowanych.

O zmianach w systemie ochrony zdrowia mówili ponadto uczestniczący w konferencji specjaliści z polskich i zagranicznych ośrodków, w tym przedstawiciele środowiska biznesowego. Szczegółowe podsumowanie wydarzenia dostępne jest na stronie Senatu RP.

fot. Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu