Naukowiec GUMed na konferencji AHDMA 2024

StartNaukaAktualnościNaukowiec GUMed na konferen...

Naukowiec GUMed na konferencji AHDMA 2024

31.07.2024

Przewodniczący AHDMA dr Andrew Ng z Malezji oraz prof. Jacek Kot
Przewodniczący AHDMA dr Andrew Ng z Malezji oraz prof. Jacek Kot

Profesor Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej GUMed w Gdyni był głównym prelegentem 17. corocznej konferencji naukowej Azjatyckiego Stowarzyszenia Medycyny Hiperbarycznej i Nurkowej (AHDMA), która odbyła się w dniach 24-27 lipca 2024 r. na wyspie Koh Samui w Tajlandii. Większość uczestników konferencji pochodziła z krajów tego regionu (Malezji, Indonezji, Tajlandii, Indii, Hongkongu i Singapuru) z wyjątkiem Chin i Japonii, które mają swoje własne narodowe towarzystwa naukowe.

Podczas konferencji prof. Kot przedstawił pięć prelekcji plenarnych o zróżnicowanym charakterze. Prezentacja pt. Using oxygen in diving – from preconditioning to accelerating decompression dotyczyła użycia różnych stężeń tlenu w mieszaninie oddechowej w celu optymalizacji bezpieczeństwa i efektywności nurkowania.

Najciekawszym wydaje się możliwość oddychania tlenem hiperbarycznym (np. oddychając 100% tlenem na głębokości 6 metrów) jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczego nurkowania, gdyż udowodniono, że takie postępowanie mające połączony efekt denitrogenizacji z prekondycjonowaniem zmniejsza ilość pęcherzyków gazowych po nurkowaniu. Ten mechanizm wykorzystywany jest też przez astronautów przebywających w międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS) przygotowujących się do wyjścia w przestrzeń pozapojazdową (EVA) – tłumaczył prof. Jacek Kot.

Druga prezentacja dotyczyła medycznych aspektów nurkowań saturowanych, w których głównym tematem była polska koncepcja wykorzystania tzw. rozszerzonego okienka tlenowego (EOW) do zwiększenia efektywności wielogodzinnej dekompresji. Omówione zastały także zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej w środowisku habitatów saturowanych, w którym możliwości ewakuacji do szpitala są opóźnione o kilka lub nawet kilkanaście dni w związku z koniecznością prowadzenia długotrwałej dekompresji.

Faktycznie obecnie szybciej można ewakuować astronautów z ISS niż wyprowadzić nurków saturowanych z głębokości np. 100 metrów, skąd dekompresja trwa około 5 dni – wyjaśnił prof. Jacek Kot.

W części nurkowej prof. Jacek Kot omówił też śmiertelne wypadki nurkowe, które były analizowane w Polsce z udziałem komisji składającej się z ekspertów technicznych i specjalistów medycyny sądowej oraz podwodnej. Najciekawszym z nich był przypadek analizy sądowej ciała nurka odnalezionego przypadkiem na historycznym wraku MV Wilhelm Gustloff (zatopionym w 1945 r.) po siedmiu latach od jego zaginięcia podczas wyprawy nurkowej w 2012 r. Sekcja sądowa nie pozwoliła na jednoznaczne ustalenie przyczyny śmierci, gdyż ciało zamknięte w szczelnym suchym skafandrze eksponowanym na stałe warunki zimnej wody morskiej podległo całkowitemu procesowi saponifikacji, z wyjątkiem twarzy eksponowanej na zwierzęta morskie. Jednak analiza sprzętu nurka, w tym jego osobistego komputera nurkowego pozwoliła na jednoznaczne odtworzenie przebiegu nurkowania prowadzącego do śmierci.

Prezentacja pt. Severe soft tissue infections and HBOT dotyczyła multimodalnego podejścia do leczenia najcięższych martwiczych infekcji tkanek miękkich z udziałem intensywnej terapii, opracowań chirurgicznych oraz tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT).

Taki model leczenia wprowadzony w Polsce ponad 25 lat temu w ośrodku w Gdyni (Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej GUMed – Klinika Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego UCMMiT) stanowi unikalne rozwiązanie światowe zapewniające najwyższy poziom referencyjności. Niewiele ośrodków na świecie może poszczycić się taką intensywnością postępowania w tak wymagających przypadkach klinicznych – zwrócił uwagę prof. Jacek Kot.

Najciekawszymi przypadkami klinicznymi były opisy infekcji przecinkowcami cholery (Vibrio cholerae) po kąpieli w wodach Bałtyku, podczas gdy dotychczas takie infekcje opisywano w rejonach tropikalnych (publikacja w linku). Ostatnią prezentacją był przegląd stosowania tlenoterapii hiperbarycznej w Europie i na świecie (Good practices in hyperbaric medicine) na przykładzie nowej edycji Europejskiego Kodeksu Dobrej Praktyki w Tlenoterapii Hiperbarycznej (ECGP for HBOT). ten został zaktualizowany w 2022 r. i opublikowany w 2023 r. pod nadzorem prof. Jacka Kota jako przewodniczącego Europejskiego Komitetu Medycyny Hiperbarycznej (ECHM).


fot. archiwum prywatne