Pierwsze wyniki rekrutacji na studia w GUMed

26.07.2024

Dział Rekrutacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opublikował pierwsze listy osób przyjętych na studia w naszej Uczelni w roku akademickim 2024/2025. Dotychczas w rekrutacji prowadzonej na kierunki prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim złożono niemal 6400 aplikacji o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich oraz 1980 aplikacji na 8 kierunków studiów I stopnia.

Jak co roku najpopularniejszy wydaje się kierunek lekarski3377 kandydatów (10,4 os. na miejsce). Nie powinno to dziwić, ponieważ GUMed stale zajmuje miejsce wśród czołowych uczelni w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę kandydatów na kierunek lekarski przyjmowanych na pierwszy rok studiów. Drugim najchętniej wybieranym przez kandydatów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się 1066 osób (22.7 os. na miejsce), co jest aktualnie najwyższym z wyników aplikacji na poszczególne kierunki oferowane przez GUMed. Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia714 kandydatów (10,2 os. na miejsce) – co stanowi wzrost w stosunku do ubiegłego roku, farmacja454 kandydatów (3,3 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydować zdecydowały się 393 osoby (7,9 os. na miejsce) oraz analityka medyczna381 kandydatów (6.9 os. na miejsce). Powyższe dane przedstawiają stan z 18 lipca br., a więc z chwili zakończenia rejestracji. Wśród studiów pierwszego stopnia największym zainteresowaniem cieszyły się techniki dentystyczne (6,2 os. na miejsce), ratownictwo medyczne (5,3 os. na miejsce) i elektroradiologia (5,2 os. na miejsce).


studia_jednolite_magisterskie_stacjonarne.png

jednolite studia magisterskie stacjonarne


Cieszy wysoka liczba tegorocznych laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed. Aż 43 olimpijczyków ubiega się o przyjęcie na kierunki wszystkich Wydziałów GUMed, na które prowadzona jest rekrutacja. Tak dobry wynik, związany jest z wysokimi pozycjami Uczelni w rankingach edukacyjnych, plasujących Gdański Uniwersytet Medyczny w gronie czołowych polskich ośrodków akademickich. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i prac naukowo-badawczych realizowanych w GUMed jest prestiżowy status uczelni badawczej przyznany w pierwszej edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Powtarzają się opinie osób kandydujących i studiujących wyrażanych w trakcie spotkań z pracownikami Działu Rekrutacji oraz na portalach edukacyjnych, że Gdański Uniwersytet Medyczny jest postrzegany jako uczelnia przyjazna, prestiżowa, o wysokim poziomie kształcenia, zapewniająca duże możliwości rozwoju oraz zapewniająca solidne podstawy do dalszej pracy zawodowej.

Publikacja pierwszych list rankingowych na studia I stopnia stacjonarne zaplanowana jest 26 lipca br., a do 23 lipca br. można było składać aplikacje na 8 kierunków studiów, na których przygotowano w tym roku ponad 500 miejsc. Limit ten jest zwiększony w stosunku do roku ubiegłego. Z uwagi na zainteresowanie kandydatek i kandydatów oraz duże potrzeby społeczne Uczelnia zwiększyła limity przyjęć na pielęgniarstwo. Publikacja pierwszych list rankingowych na studia II stopnia oraz niestacjonarne nastąpi 1 sierpnia br. Na tych studiach czeka blisko 400 miejsc.


studia_I_stopnia_stacjonarne.png

studia I stopnia stacjonarne


Kształcenie w języku angielskim

Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje również studia w języku angielski na 3 kierunkach. Należą do nich: studia I st. na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor). Ponadto Uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Jak dotąd na wymienione kierunki aplikowało ponad 900 kandydatów z 86 krajów.

dr_hab._S._Wójcik.png

Jesteśmy zadowoleni, że studenci z zagranicy od lat konsekwentnie wybierają nasz Uniwersytet jako najchętniej preferowaną uczelnię w Gdańsku. Dzięki temu GUMed zachowuje pozycję najbardziej umiędzynarodowionej szkoły wyższej na Pomorzu, a kierunek lekarski pozostaje zdecydowanym liderem wśród programów wybieranych przez studentów rozpoczynających naukę w języku angielskim – wyjaśniał dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Liczba miejsc na studia anglojęzyczne na kierunku lekarskim jest stosunkowo niewielka, co oznacza, że aby rozpocząć studia, każdy musi rywalizować w procesie rekrutacji z około 10 innymi osobami, aby uzyskać miejsce.

Rejestracja na studia w języku angielskim zakończyła się 15 lipca br. dla kierunku lekarskiego, podczas gdy dla pielęgniarstwa i farmacji potrwa do 31 lipca br., natomiast na kurs przygotowawczy Premed do 31 sierpnia br.

Kolejne listy rankingowe będą sukcesywnie publikowane na stronie https://rekrutacja2024.gumed.edu.pl/wyniki. Szczegółowe informacje dotyczące warunków i trybów rekrutacji dostępne są na stronie Działu Rekrutacji GUMed.

Kredyty na studia

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia kandydaci na kierunek lekarski studiów niestacjonarnych w języku polskim mogą ubiegać się o kredyt na studia medyczne. Dodatkowe informacje dostępne są na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

fot. Paweł Sudara/GUMed