28.06.2024
Troje reprezentantów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało stypendia Ministra Nauki w XIX edycji programu w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu, które przyznawane są dla wybitnych młodych naukowców. Wyniki zostały ogłoszone 21 czerwca 2024 r. na stronie Ministerstwa.
Dr hab. Krzesimir Ciura prowadzi badania skupiające się na zastosowaniu metod chromatograficznych, zwłaszcza biochromatograficznych, do oceny właściwości fizykochemicznych i przewidywania właściwości farmakokinetycznych substancji leczniczych. Jego prace mają na celu usprawnienie procesu selekcji nowo syntezowanych substancji o obiecującej aktywności biologicznej. Dzięki połączeniu podejścia eksperymentalnego i obliczeniowego prowadzone badania umożliwiają głębsze zrozumienie molekularnych mechanizmów badanych oddziaływań. W swoich pracach kładzie duży nacisk na rozwijanie nowych metod chromatograficznych i elektroforetycznych, które mają na celu redukcję zużycia rozpuszczalników organicznych i dostosowanie warunków analiz do paradygmatu zielonej chemii analitycznej. Ekspert współpracuje zarówno z wiodącymi ośrodkami krajowymi, takimi jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Politechnika Krakowska, jak i z europejskimi instytucjami jak Uniwersytet w Antwerpii, Uniwersytet w Lublanie oraz Centrum Badań Biomedycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Hradec Kralove. Badacz jest współautorem ponad 60 prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach, głównie z zakresu chemii medycznej i analitycznej. Odbył staż w Luxembourg Institute of Science and Technology w ramach projektu CompSafeNano EU Horyzont 2020. Obecnie kieruje projektem Wyjście poza przewidywanie klasycznej lipofilowości – modelowanie powinowactwa do fosfolipidów na podstawie chromatografię IAM oraz metody uczenia maszynowego – rozwój nowego narzędzia bioinformatycznego finansowanego w ramach konkursu SONATA 18.
Dr hab. Jarosław Dulski jest klinicystą neurologiem i naukowcem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń ruchu, w tym z użyciem zaawansowanych metod terapeutycznych, takich jak głęboka stymulacja mózgu, terapie infuzyjne oraz leczenie toksyną botulinową pod kontrolą ultrasonografii. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, następnie podyplomowych szkoleń klinicznych i naukowych. Odbył m.in. dwuletni staż w Klinice Mayo na Florydzie w Stanach Zjednoczonych oraz krótsze na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku w Austrii, Centralnym Szpitalu Uniwersyteckim w Grenoble we Francji oraz Narodowym Szpitalu Neurologii i Neurochirurgii w Londynie w Wielkiej Brytanii. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 60 recenzowanych publikacji, a jego badania były wspierane przez krajowe i międzynarodowe stypendia. Badacz realizował również projekty finansowane zewnętrznie m.in. z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Haworth Family Professorship in Neurodegenerative Diseases Fund.
Dr inż. Marta Jaskulak jest biotechnologiem specjalizującym się w ekotoksykologii i wpływie zanieczyszczenia środowiska na zdrowie człowieka. W 2021 r. ukończyła podwójny doktorat na podstawie tzw. umowy cotutelle na Uniwersytecie w Lille we Francji. W celu jego realizacji uzyskała finansowanie z funduszu rządu francuskiego poprzez program Eiffel – programme of excellence, który pokrył koszty badań oraz pobytu na francuskiej uczelni. Co więcej, dzięki poziomowi prowadzonych badań oraz renomie programu Eiffel, uzyskała dodatkowe finansowanie z funduszy ambasady Francji w Warszawie, umożliwiające przedłużenie pobytu na francuskiej uczelni. Podczas doktoratu była kierownikiem projektu PRELUDIUM 16 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, a po jego ukończeniu uzyskała finansowanie w ramach projektu POLONIUM (NAWA). W 2022 r. została kierownikiem projektu Doskonała Nauka (MNiSW) na organizację cyklu konferencji naukowych Interdyscyplinarne Spojrzenie na Nauki o Zdrowiu pamięci profesora Piotra Lassa. Realizuje również projekt wewnętrzny GUMed, uzyskany z programu IDUB Młody Twórca Nauki. W 2021 r. została uhonorowana nagrodą Early Researcher Award od Rifcon (Society of Environmental Toxicology and Chemistry) przyznawaną tylko jednemu badaczowi w UE rocznie. Specjalistka w tym samym roku została laureatką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który nagradza wybitnych młodych naukowców. Wraz z zespołem ReSoilution w 2022 r. zajęła II miejsce w konkursie Komisji Europejskiej EU TalentON. W czerwcu 2024 r. została zakwalifikowana do programu Polish Clinical Scholars Research Training (P-CSRT) organizowanego przez Harvard Medical School we współpracy z Agencją Badań Medycznych.
Podczas tej edycji konkursu stypendialnego do rozpatrzenia wpłynęło 1708 zgłoszeń. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej mogą być zgłaszane przez rektorów uczelni oraz dyrektorów instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów międzynarodowych lub inne osoby kierujące podmiotami, o których mowa w ustawie.
Zgłoszenia zostały ocenione przez zespół doradczy metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Na podstawie indywidualnych ocen dokonanych przez ekspertów, prezydium zespołu przedstawiło Ministrowi Nauki uchwałę zawierającą listy rankingowe wniosków młodych naukowców wraz z rekomendacjami. Na ich podstawie Minister przyznał stypendia 228 młodym naukowcom, w tym 32 doktorantom. Stypendia zostały przyznane na 3 lata, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.
fot. archiwum prywatne