Naukowcy GUMed ze stypendiami Ministra Nauki

28.06.2024

Troje reprezentantów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało stypendia Ministra Nauki w XIX edycji programu w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu, które przyznawane są dla wybitnych młodych naukowców. Wyniki zostały ogłoszone 21 czerwca 2024 r. na stronie Ministerstwa.

Stypendyści

  • dr hab. Krzesimir Ciura z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej – w dyscyplinie nauk farmaceutycznych
  • dr hab. Jarosław Dulski z Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego – w dyscyplinie nauk medycznych
  • dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska – w dyscyplinie nauk o zdrowiu

Sylwetki laureatów


dr hab. Krzesimir Ciura
dr hab. Krzesimir Ciura

Dr hab. Krzesimir Ciura prowadzi badania skupiające się na zastosowaniu metod chromatograficznych, zwłaszcza biochromatograficznych, do oceny właściwości fizykochemicznych i przewidywania właściwości farmakokinetycznych substancji leczniczych. Jego prace mają na celu usprawnienie procesu selekcji nowo syntezowanych substancji o obiecującej aktywności biologicznej. Dzięki połączeniu podejścia eksperymentalnego i obliczeniowego prowadzone badania umożliwiają głębsze zrozumienie molekularnych mechanizmów badanych oddziaływań. W swoich pracach kładzie duży nacisk na rozwijanie nowych metod chromatograficznych i elektroforetycznych, które mają na celu redukcję zużycia rozpuszczalników organicznych i dostosowanie warunków analiz do paradygmatu zielonej chemii analitycznej. Ekspert współpracuje zarówno z wiodącymi ośrodkami krajowymi, takimi jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Politechnika Krakowska, jak i z europejskimi instytucjami jak Uniwersytet w Antwerpii, Uniwersytet w Lublanie oraz Centrum Badań Biomedycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Hradec Kralove. Badacz jest współautorem ponad 60 prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach, głównie z zakresu chemii medycznej i analitycznej. Odbył staż w Luxembourg Institute of Science and Technology w ramach projektu CompSafeNano EU Horyzont 2020. Obecnie kieruje projektem Wyjście poza przewidywanie klasycznej lipofilowości – modelowanie powinowactwa do fosfolipidów na podstawie chromatografię IAM oraz metody uczenia maszynowego – rozwój nowego narzędzia bioinformatycznego finansowanego w ramach konkursu SONATA 18.

dr hab. Jarosław Dulski
dr hab. Jarosław Dulski

Dr hab. Jarosław Dulski jest klinicystą neurologiem i naukowcem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń ruchu, w tym z użyciem zaawansowanych metod terapeutycznych, takich jak głęboka stymulacja mózgu, terapie infuzyjne oraz leczenie toksyną botulinową pod kontrolą ultrasonografii. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, następnie podyplomowych szkoleń klinicznych i naukowych. Odbył m.in. dwuletni staż w Klinice Mayo na Florydzie w Stanach Zjednoczonych oraz krótsze na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku w Austrii, Centralnym Szpitalu Uniwersyteckim w Grenoble we Francji oraz Narodowym Szpitalu Neurologii i Neurochirurgii w Londynie w Wielkiej Brytanii. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 60 recenzowanych publikacji, a jego badania były wspierane przez krajowe i międzynarodowe stypendia. Badacz realizował również projekty finansowane zewnętrznie m.in. z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Haworth Family Professorship in Neurodegenerative Diseases Fund.

dr inż. Marta Edyta Jaskulak
dr inż. Marta Edyta Jaskulak

Dr inż. Marta Jaskulak jest biotechnologiem specjalizującym się w ekotoksykologii i wpływie zanieczyszczenia środowiska na zdrowie człowieka. W 2021 r. ukończyła podwójny doktorat na podstawie tzw. umowy cotutelle na Uniwersytecie w Lille we Francji. W celu jego realizacji uzyskała finansowanie z funduszu rządu francuskiego poprzez program Eiffel – programme of excellence, który pokrył koszty badań oraz pobytu na francuskiej uczelni. Co więcej, dzięki poziomowi prowadzonych badań oraz renomie programu Eiffel, uzyskała dodatkowe finansowanie z funduszy ambasady Francji w Warszawie, umożliwiające przedłużenie pobytu na francuskiej uczelni. Podczas doktoratu była kierownikiem projektu PRELUDIUM 16 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, a po jego ukończeniu uzyskała finansowanie w ramach projektu POLONIUM (NAWA). W 2022 r. została kierownikiem projektu Doskonała Nauka (MNiSW) na organizację cyklu konferencji naukowych Interdyscyplinarne Spojrzenie na Nauki o Zdrowiu pamięci profesora Piotra Lassa. Realizuje również projekt wewnętrzny GUMed, uzyskany z programu IDUB Młody Twórca Nauki. W 2021 r. została uhonorowana nagrodą Early Researcher Award od Rifcon (Society of Environmental Toxicology and Chemistry) przyznawaną tylko jednemu badaczowi w UE rocznie. Specjalistka w tym samym roku została laureatką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który nagradza wybitnych młodych naukowców. Wraz z zespołem ReSoilution w 2022 r. zajęła II miejsce w konkursie Komisji Europejskiej EU TalentON. W czerwcu 2024 r. została zakwalifikowana do programu Polish Clinical Scholars Research Training (P-CSRT) organizowanego przez Harvard Medical School we współpracy z Agencją Badań Medycznych.

Podczas tej edycji konkursu stypendialnego do rozpatrzenia wpłynęło 1708 zgłoszeń. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej mogą być zgłaszane przez rektorów uczelni oraz dyrektorów instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów międzynarodowych lub inne osoby kierujące podmiotami, o których mowa w ustawie.

Zgłoszenia zostały ocenione przez zespół doradczy metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Na podstawie indywidualnych ocen dokonanych przez ekspertów, prezydium zespołu przedstawiło Ministrowi Nauki uchwałę zawierającą listy rankingowe wniosków młodych naukowców wraz z rekomendacjami. Na ich podstawie Minister przyznał stypendia 228 młodym naukowcom, w tym 32 doktorantom. Stypendia zostały przyznane na 3 lata, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.

fot. archiwum prywatne