Sukces publikacyjny w dziedzinie radioterapii

2.07.2024

Michał Dąbrowski, student IV r. kierunku lekarskiego GUMed, przewodniczący SKN Onkologii i Radioterapii oraz lek. Bartosz Sobocki, doktorant w Katedrze i Klinice Onkologii i Radioterapii są współautorami artykułu pt. Dose-volume metric-based prediction of radiotherapy-induced lymphocyte loss in patients with non-small-cell lung cancer treated with modern radiotherapy techniques. Publikacja ukazała się na łamach Physics and Imaging in Radiation Oncology (IF=3.4), które jest oficjalnym czasopismem Europejskiego Towarzystwa Radioterapii (ESTRO).


od lewej: Michał Dąbrowski i Bartosz Sobocki

od lewej: Michał Dąbrowski i Bartosz Sobocki

Praca dotyczy przewidywania limfopenii wywołanej radioterapią u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Limfocyty należą do najbardziej wrażliwych na promieniowanie komórek naszego ciała, a limfopenia wywołana radioterapią jest uznawana za negatywny czynnik prognostyczny, dlatego tak ważne jest zrozumienie, jakie czynniki ją powodują. Autorzy zaproponowali nowy sposób przewidywania tego zjawiska, co jest szczególnie istotne z uwagi na łączenie radioterapii z terapiami immunologicznymi, które wpływają na limfocyty T.

Większość badań opiera się na ustaleniu arbitralnego poziomu limfocytów, co ma swoje ograniczenia w analizie i interpretacji wyników. Zamiast tego zespół badawczy zastosował modelowanie procentowej utraty limfocytów w stosunku do poziomu sprzed leczenia. Dzięki temu lepiej wykorzystano dostępne dane i wykazano, że ten parametr silniej koreluje z dawkami promieniowania otrzymanymi przez płuca, serce i całe ciało.

Badanie porównało również różne techniki planowania radioterapii i nie wykazało różnic w ryzyku limfopenii. To istotne odkrycie, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych doniesień naukowych z innych ośrodków, według których pewne techniki mogą prowadzić do większej limfopenii ze względu na większą objętość tkanek narażonych na niskie dawki promieniowania.

Opiekunem pracy był dr Bartłomiej Tomasik z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. W gronie autorów pracy obecni są również lek. Małgorzata Łazar-Poniatowska z tej samej jednostki oraz lek. Konrad Bruski z Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych UCK, szpitala klinicznego GUMed. Artykuł powstał we współpracy z grupą badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w składzie: lek. Zuzanna Nowicka, lek. Kasper Kuna, Mateusz Łaszczych, dr Konrad Stawiski, lek. Adam Zięba, lek. Mateusz Pajdziński, prof. Wojciech Fendler, naukowcami Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach lek. Emilią Staniewską i dr. Marcinem Miszczykiem oraz z prof. Haraldem Paganettim z Harvard Medical School.

fot. archiwum prywatne