26.06.2024
W Bibliotece Głównej GUMed 25 czerwca br. odbyło się spotkanie autorskie dotyczące książki pt. Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów medycyny. Bohaterami wydarzenia byli dr hab. Tomasz Mazurek, prof. uczelni, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz mgr piel. Iwona Maria Zaporowska-Bugajewska, pielęgniarka oddziałowa Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie zorganizowała i poprowadziła Magda Boguska z Sekcji ds. Komunikacji.
Promocja nowego wydania publikacji zgromadziła liczną widownię zainteresowaną tematyką ortopedii, w tym również studentów i studentki, którzy pomimo trwającej sesji zdecydowali się na uczestnictwo. W spotkaniu udział wzięli również: prorektor ds. jakości kształcenia prof. Agnieszka Zimmermann, kierownik Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych dr Anna Kuciejczyk, rzecznik prasowa Uczelni dr Joanna Śliwińska, kierująca Sekcją ds. Komunikacji oraz kierownik Wydawnictwa GUMed Małgorzata Omilian-Mucharska.
Wydawnictwo Ortopedia i traumatologia powstało w 2017 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego. Współtworzone było przez specjalistów ośrodków klinicznych z: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Otwocka, Piekar Śląskich, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. W 2024 r. podręcznik został rozbudowany o część trzecią, poświęconą pielęgniarstwu w ortopedii i traumatologii. Autorka mgr piel. Zaporowska-Bugajewska skupiła się na roli pielęgniarek i pielęgniarzy w leczeniu ran pacjentów ortopedycznych.
Wydarzenie otworzyła dyrektor Biblioteki Głównej Katarzyna Falow, która przywitała zebranych gości. Następnie w swojej prezentacji prof. Mazurek przybliżył uczestnikom spotkania swoją historię nauki ortopedii oraz inspiracji do napisania tytułowego podręcznika.
– Trzeba wiedzieć też o tym, jak wygląda ortopedia teraz i ortopedia kiedyś. Naprawdę to jest gigantyczny rozwój tej dziedziny. To jest coś nieprawdopodobnego. Po pierwsze operujemy teraz wiele takich rzeczy o których nie marzyliśmy, że będziemy kiedyś operować i nie potrafiliśmy tego robić, głównie z powodu braku dostępu do sprzętu. Dzięki temu rozwojowi możemy bardzo bezpiecznie operować pacjentów i możemy ich operować coraz więcej – powiedział prof. Tomasz Mazurek. – Różnego rodzaju urazy, urazy sportowe itd. to jest ogromna dziedzina, która dalej się będzie rozwijać i tych ortopedów czy w ogóle dziedzin około ortopedycznych będzie coraz więcej. Jesteśmy na to skazani, ale to też dobrze, bo możemy być dłużej sprawni i możemy się cieszyć życiem.
W swoich wypowiedziach eksperci podkreślali, jak ważne jest podejście interdyscyplinarne do tematu leczenia ortopedycznego, ponieważ do pracy z pacjentem potrzebny jest nie tylko lekarz i pielęgniarka, ale również rehabilitant, dietetyk czy psychotraumatolog.
– My z pomocy tych wszystkich osób korzystamy. I tak naprawdę jedna osoba nie poradzi sobie z niczym i to jest właśnie piękne. Że musimy pracować wspólnie, jako zespół medyczny dla dobra naszego pacjenta. W tym podręczniku wielokrotnie podkreślone jest, przynajmniej w tym rozdziale, w którym ja miałam okazję się wypowiedzieć, że współpracujemy i pełnimy różne role dla dobra pacjenta, bo on jest w centrum zainteresowania, uwagi – komentowała mgr piel. Iwona Maria Zaporowska-Bugajewska.
Do udziału w dyskusji włączyli się również studenci, którzy na co dzień korzystają z podręcznika.
Bohaterowie spotkania zgodnie opowiedzieli o największym wyzwaniu, jakie stoi przez zespołem ortopedycznym – walce z bólem. Podkreślili, że mimo większych możliwości, np. w dobrze leków, ten temat cały czas stanowi wyzwanie i wymaga poprawy efektywności. Zwrócili również uwagę na złożoność rodzajów bólu i ich uciążliwości – pooperacyjnego oraz tego przed operacją, wynikającego z urazu.
– Rozwijają się metody leczenia, zmieniają, udoskonalają. Tak naprawdę pielęgniarstwo musi być dostosowane do tych nowoczesnych metod. Często jest tak, że my same dopiero dopasowujemy sposoby pielęgnowania i sposoby postępowania z pacjentem – podsumowała mgr piel. Iwona Maria Zaporowska-Bugajewska. – Same wypracowujemy te standardy, bo, tak jak wspomnieliśmy, nie było podręczników dedykowanych dla pielęgniarek w pielęgniarstwie ortopedycznych. Dla nas to też jest wyzwanie i stały rozwój, co rzeczywiście przyczynia się do dużej satysfakcji z pracy.
Spotkanie zakończyły pytania od uczestników wydarzenia oraz konkurs z nagrodami w postaci egzemplarzy drugiego wydania podręcznika Ortopedia i traumatologia. Jeden z nich, z dedykacją od autorów, już trafił na półki czytelni Biblioteki GUMed.
fot. Paweł Sudara/GUMed