31.05.2024
Badacze z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed licznie reprezentowali Gdański Uniwersytet Medyczny w czasie XXXV Konferencji Asocjacji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Polstim, która odbyła się w dniach 23-25 maja 2024 r. w Łodzi.
W dziewięciu przypadkach naukowcy GUMed pełnili rolę przewodniczących sesji dydaktycznych, wygłosili aż 13 wykładów, zarówno jako eksperci w dziedzinie elektroterapii serca – prof. Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz, kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca; dr hab. Maciej Kempa; prof. Alicja Dąbrowska-Kugacka; dr Agnieszka Zienciuk-Krajka i dr Szymon Budrejko, jak i badacze prezentujący wyniki własnych badań oryginalnych – lek. Maja Hawryszko oraz dr Grzegorz Sławiński.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się sesje dotyczące nowoczesnych technologii takich jak podskórny kardiowerter-defibrylator stosowany we wrodzonych chorobach arytmogennych (sesja moderowana przez dr. hab. Macieja Kempę i dr Agnieszkę Zienciuk-Krajkę) czy kamizelka defibrylująca (wykład prof. Ludmiły Daniłowicz-Szymanowicz).
W ramach sesji wykładowych i warsztatowych wiedzę i umiejętności poszerzał także zespół pielęgniarek i techników z Pracowni Elektrofizjologii II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca UCK w składzie Alicja Mściwojewska-Szmaglik, Sławomira Zielińska, Dorota Mudzińska oraz Katarzyna Kusz.
Poza wykładami dydaktycznymi oraz Maratonem Przypadków i Abstraktów uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w warsztatach z transmisją na żywo z zabiegów dotyczących elektroterapii serca oraz w Kinie Nocnym. Podkreśleniem istotnej roli polskiej elektroterapii na arenie międzynarodowej była sesja łączona z EHRA (European Heart Rhythm Association), którą uświetniły światowe autorytety elektrofizjologii: prof. Michele Brignole z Mediolanu, prof. Helmut Puererfellner z Linzu oraz prof. Dan Wichterle z Pragi.
Więcej informacji o konferencji Polstim znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
fot. archiwum prywatne