18.06.2024
W czasopiśmie Nature (IF = 64,8) 11 czerwca 2024 r. ukazał się pakiet Space Omics and Medical Atlas (SOMA), który stanowi największy w historii zbiór danych dotyczący medycyny lotniczej i biologii kosmicznej. W pracę nad pakietem było zaangażowanych ponad 100 instytucji z ponad 25 krajów, w tym, jako jedyni z Polski, naukowcy Międzynarodowej Agendy Badawczej GUMed. Współautorami są doktorant lek. Adrian Perdyan oraz jego promotor dr hab. Jakub Mieczkowski, prof. uczelni.
od lewej: lek. Adrian Perdyan, dr hab. Jakub Mieczkowski, prof. uczelni
– Badaliśmy zmiany metylacji DNA wywołane przez wysokoenergetyczne pierwiastki zawarte w promieniowaniu kosmicznym oraz wpływ przestrzennego ułożenia DNA w jądrze komórkowym na zmiany metylacji DNA i ekspresji genów – wyjaśniał lek. Adrian Perdyan. – Analizy oparliśmy o dane z linii komórkowych, dane zwierzęce oraz dane ludzkie pochodzące od astronautów z misji Inspiration4 na wysoką orbitę okołoziemską.
Praca naukowców naszej Uczelni pokazała, które regiony DNA są najbardziej wrażliwe na powstawanie uszkodzeń oraz że przestrzenne ułożenie struktur w jądrze komórkowym nie jest przypadkowe i podlega modyfikacji celem ochrony DNA przed promieniowaniem.
Informacje o pakiecie SOMA dostępne są na jego stronie internetowej. Na stronie czasopisma Nature można przeczytać pełny tekst głównej publikacji, a także artykułu grupy polskiej.
fot. Paweł Sudara/GUMed, archiwum prywatne