StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Zgromadzenie Ogólne PSBK w ...

Zgromadzenie Ogólne PSBK w GUMed

19.06.2024

Rozwój wspólnych obszarów w ramach działalności Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej, wyzwania związane ze współpracą z interesariuszami rynku badań klinicznych, a także omówienie koncepcji konkursu na dofinansowanie istniejących Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ze środków KPO to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas XIV posiedzenia Polskiej Sieci Badań Klinicznych, które odbyło się w dniach 13-14 czerwca br. w Gdańsku. Przedstawicieli Agencji Badań Medycznych i beneficjentów edycji konkursu na utworzenie i rozwój CWBK w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powitał rektor prof. Marcin Gruchała oraz prof. Piotr Widłak, dyrektor Biura “Centrum Wsparcia Badań Klinicznych” GUMed.

Jesteście Państwo pionierami. Wzięliście na siebie trud, który umożliwi nam postęp i wejście do nowoczesnego świata akademickich badań klinicznych. Życzę dobrej wymiany najlepszych doświadczeń – powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

W spotkaniu udział wzięła Agnieszka Ryniec, koordynator krajowy PSBK, dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych w ABM, która na wstępie podkreśliła rolę i znaczenie GUMed w tworzeniu standardu Polskiej Sieci Badań Klinicznych.

To właśnie z Gdańska czerpaliśmy wiedzę o tym, jak stworzyć Centra Wsparcia Badań Klinicznych, a GUMed był tego pierwowzorem – podkreśliła dyrektor Agnieszka Ryniec. – Przed nami także czas analiz, gdyż w 2024 r. kończą się dwa projekty CWBK. Czerpiemy wiedzę z doświadczeń Państwa ośrodków, co inspiruje ABM do dalszych działań.

Prezentując osiągnięcia Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed-UCK-UCS, prof. Piotr Widłak przypomniał, że Uczelnia jest realizatorem 18 projektów finansowanych z Agencji o łącznej wartości dofinansowania w wysokości 244,735 mln zł oraz przybliżył plany rozwojowe jednostki.

Do naszych najważniejszych wyzwań należy m.in.: obsługa, jako Site Management Organization, badań klinicznych (w tym komercyjnych) prowadzonych w podmiotach leczniczych zależnych od Uczelni i niebędących członkami konsorcjum MCWBK – zdradził prof. Piotr Widłak, dyrektor CWBK GUMed. – Planujemy także przedstawienie oferty naszego Akademickiego CRO dla innych niż nasza Uczelnia niekomercyjnych sponsorów akademickich badań klinicznych.

Osiągnięcia CWBK UCK omówiła dr Magdalena Leszczyńska-Wiloch, kierownik Działu Badań Klinicznych i Naukowych, a o działalności Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz opowiedziała kierująca nim dr Zofia Specht-Szwoch.

Obok gdańskiego ośrodka swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele 9 ośrodków w kraju – z Białegostoku, Gliwic, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Obrady zakończyło spotkanie Grupy Roboczej ds. Management oraz RCMC.


1-4268_g.jpg

O Sieci

Polska Sieć Badań Klinicznych (PSBK) została utworzona 11 marca 2021 roku poprzez zawarcie porozumienia pomiędzy Agencją Badań Medycznych a Beneficjentami I edycji konkursu na utworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w celu wdrożenia jednolitych systemowych rozwiązań jakościowych i procesowych w podmiotach realizujących badania kliniczne w Polsce.

Funkcjonujące w Sieci wspólne standardy i modele zarządzania informacją o badaniu klinicznym mają uatrakcyjnić polski rynek badań i zachęcić Sponsorów do ich realizacji przede wszystkim w publicznych ośrodkach. Stale wdrażane rozwiązania bezpośrednio wpłyną na wzmocnienie pozycji Polski w zakresie prowadzenia badań klinicznych zwiększając konkurencyjność krajowej infrastruktury i jej zdolność do wspierania wysokiej jakości badań, co w konsekwencji spowoduje efektywniejszy rozwój współpracy na poziomie międzynarodowym. PSBK ma zapewniać proces skutecznej rekrutacji w skali kraju i usprawniać proces feasibility badań, a także wspierać kształcenie kadry dedykowanej do badań klinicznych. Ujednolicenie zasad realizacji badań, wyceny czy rozliczeń oraz skrócenie czasu kontraktowania, w długookresowej perspektywie przyczynią się do optymalizacji kosztów w zakresie refundacji oraz polityki lekowej w systemie ochrony zdrowia. Przyniesie to bezpośrednią korzyść dla polskich pacjentów, którzy otrzymają dostęp do przełomowych i innowacyjnych terapii o lepszej skuteczności i wysokim profilu bezpieczeństwa.

Fot. Paweł Sudara/GUMed; grafika ABM