Interna okiem studentów

24.05.2024

Za nami VII Studencka Konferencja Internistyczna zorganizowana w dniach 17-18 maja 2024 r. przez Studenckie Koło Naukowe Interny GUMed. W tym roku zarówno warsztaty, jak i sesje prac konkursowych odbywały się w budynku nr 1 na terenie Zakładu Prewencji i Dydaktyki naszej Uczelni.

Pierwszy dzień Konferencji skupiał się na doskonaleniu praktycznych umiejętności przyszłych internistów. Uczestnicy mieli możliwość powtórki wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu pierwszej pomocy pod okiem Krzysztofa Flisa z Zakładu Prewencji i Dydaktyki, czynnego ratownika medycznego. Dzięki współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Otolaryngologii GUMed możliwa była nauka badania laryngologicznego oraz zaopatrywania stanów nagłych, którą zaprezentowały Kornelia Kowalik i Julia Kozłowska. Natan Adamów ze Studenckiego Koła Naukowego Kardiologii GUMed podzielił się praktyczną wiedzą z zakresu interpretacji EKG. Opiekunka SKN Interny lek. Aleksandra Puch-Walczak z Zakładu Prewencji i Dydaktyki opowiedziała o insulinoterapii, natomiast reprezentantka Koła Natalia Szczygieł interpretowała z uczestnikami warsztatów badania gazometryczne, skupiając się na równowadze kwasowo-zasadowej.

Drugiego dnia Konferencji odbyły się 2 sesje konkursowe oparte na opisach przypadków. W obu sesjach wzięło udział łącznie 14 uczestników czynnych. Pośród nich znaleźli się reprezentanci kierunków medycznych z całej Polski m.in. studenci z Łodzi, Opola, Olsztyna, Krakowa i oczywiście Gdańska. Profesor Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki, opiekun merytoryczny Studenckiej Konferencji Internistycznej jak co roku serdecznie powitał wszystkich uczestników. Wykład inauguracyjny prof. Miłosza Jaguszewskiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed dotyczył diagnostyki i leczenia choroby wieńcowej ze szczególnym uwzględnieniem roli mikrokrążenia.

W sesji Case Report I komitet naukowy w składzie: dr hab. Anna Babińska z Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, dr Aleksandra Górska z Kliniki Alergologii i dr Maria Janiak z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii wyłonił zdobywców 3 czołowych miejsc oraz wyróżnień. Marcel Jancewicz, student Uniwersytetu Opolskiego zajął 1 miejsce z pracą pt. Przewlekłe grzybicze zapalenie płuc u pacjentki z ostrą białaczką szpikową. Na 2 lokacie uplasował się Krzysztof Ławiński, student V r. kierunku lekarskiego z GUMed z pracą pt. Zespół hemofagocytowy w przebiegu infekcji parwowirusem B19 powikłany rabdomiolizą. Podium zamknął Konrad Grych, student VI r. kierunku lekarskiego GUMed z pracą pt. Czy izolowany wzrost parametrów zapalnych powinien zawsze budzić niepokój? – opis przypadku Choroby Takayasu u młodej pacjentki. Wyróżnienie trafiło do Mari Smolińskiej, studentki Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za przypadek pt. Izolowany szpiczak kości u pacjentki z pierwotnym podejrzeniem guza płuca. W przerwie między sesjami odbył się quiz z propedeutyki interny.

Sesja Case Report II rozpoczęła się wykładem pt. Jak zapobiegać zaostrzeniom POChP? wygłoszonym przez dr Iwonę Damps-Konstańską z Kliniki Pneumonologii GUMed, która następnie zasiadła w jury razem z dr Hanną Kujawską-Danecką z Katedry i Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych oraz lek. Aleksandrą Puch-Walczak z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed. Zwycięzcą sesji został Adrian Pal, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który przedstawił przypadek pt. Pacjentka z selektywnym niedoborem odporności IgA. Tuż za nim znalazła się Justyna Pestka, studentka Collegium Medicum UWM z pracą pt. Czy istnieją granice dla leczenia biologicznego? Opis przypadku 71-letniego pacjenta z zaostrzeniami choroby Leśniowskiego-Crohna. Na 3 miejscu uplasowała się Aleksandra Adamczyk z UMED w Łodzi za przypadek pt. Powszechny objaw, niecodzienna przyczyna – od podejrzenia nowotworu do włączenia antybiotykoterapii. Wyróżnienie powędrowało do Julii Strzelec, reprezentantki GUMed, która przedstawiła pracę pt. Czy ekspozycja na słońce zawsze wychodzi nam na zdrowie?.

Wszystkie wyróżnione prace studentów naszej Uczelni, członków SKN Reumatologii przygotowane zostały pod opieką lek. Anny Wojteczek i lek. Ewy Kolonko z Katedry i Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych GUMed.

Konferencję zorganizował komitet pod przewodnictwem Natalii Szczygieł i Natalii Skórzewskiej. Jego prace wspierali członkowie SKN Interny oraz Monika Trochim z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed. Grafiki na potrzeby konferencji przygotowała Agnieszka Siwiec, a wydarzenie fotografowała Sonia Rokicka.

fot. Sonia Rokicka/GUMed