Przedstawiciele Uczelni w Nowym Orleanie

4.06.2024

NAFSA_2024.png

NAFSA (Association of International Educators) to największe na świecie stowarzyszenie zajmujące się międzynarodową edukacją i wymianą, a jego coroczne spotkanie obejmujące konferencję i targi edukacyjne odbyło się w dniach 28-31 maja 2024 r. w Nowym Orleanie (Luizjana, USA). Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowali Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni i dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji.

To wydarzenie o zasięgu globalnym, w którym biorą udział profesjonaliści ze wszystkich zakątków świata, aby odkrywać najnowsze trendy, innowacje, strategie, najlepsze praktyki oraz rozwijać partnerstwa i jednoczyć się we wspieraniu i tworzeniu zmian na całym świecie. W tym roku inicjatywa zgromadziła 8500 przedstawicieli ze 115 krajów, którzy mogli wziąć udział w posiedzeniach plenarnych, ponad 250 sesjach panelowych i posterowych, oraz zapoznać się z ofertą 323 wystawców.

Hasłem tegorocznej edycji były: Odporność. Odnowienie. Wspólnota. Konferencja była zatem platformą wymiany doświadczeń dla głosów z całego świata współpracujących na rzecz wspierania odnowy i budowania społeczności oraz miejscem do prezentacji śmiałych pomysłów i globalnych perspektyw w zakresie priorytetowego traktowania dobrego samopoczucia wszystkich międzynarodowych nauczycieli, studentów i naukowców. Organizatorzy wydarzenia skupili się również na roli międzynarodowych liderów edukacji w zwiększaniu różnorodności, równości oraz budowaniu relacji na terenie kampusu. Ideą wydarzenia było również podkreślenie wpływu zrównoważonego rozwoju w zakresie edukacji międzynarodowej, zwłaszcza z wykorzystaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz zmieniających się technologii, umiejętności i kompetencji w zakresie rozwoju zawodowego. Jednym z gości specjalnych konferencji był Luis von Ahn, współzałożyciel i CEO Duolingo.

Polskie stoisko na NAFSA, zorganizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, reprezentowali przedstawiciele ponad 20 jednostek, którzy przez 4 dni spotykali się z członkami instytucji szkolnictwa wyższego z całego świata. Polską delegację na stoisku pod szyldem Research In Poland i Ready, Study, GO! Poland powitali dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Języka Polskiego w NAWA; Andrzej Fąfara, konsul RP w Houston i dr Katarzyna Granat, ekspertka ds. nauki w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Spotkania dały już wymierne korzyści dla Uczelni – uzyskanie dostępu do bezpośredniej weryfikacji dokumentów i bezpłatnych testów sprawdzających umiejętności językowe kandydatów z krajów pozbawionych centrów egzaminacyjnych będzie miało wpływ na skrócenie czasu trwania procedur rekrutacyjnych. Rozpoczęte rozmowy z nowymi partnerami mają duże szanse na rozwinięcie międzynarodowej wymiany dla studentów i pracowników GUMed.

fot. dr Kostiantyn Mazur/UAM