Złoty Chór GUMed

11.06.2024

448118733_982362407222377_8375857580867403463_n.jpg

Serią zwycięstw zakończył udział w niedawnych ogólnopolskich konkursach Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego. Zespół zdobył Grand Prix, zajął I miejsce w kategorii chóry akademickie oraz otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej Pater Noster, który odbył się w dniach 8-9 czerwca w Strzepczu. Relacja wideo z konkursu dostępna jest na stronie organizatora.

Jesteśmy szczęśliwi, uskrzydleni, ale mamy również świadomość powagi i ciężaru odpowiedzialności za tak wielki sukces. Chciałbym podziękować Aleksandrze Zawadzie, drugiej dyrygentce Chóru GUMed za nieoceniony wkład w sukces naszego zespołu, zarządowi Chóru, który z wielka pasją i oddaniem pracuje poświęcając swój czas wolny. Dzięki ich działaniom sukcesy zespołu mogą stawać się realne – mówił dumny Błażej Połom, kierownik i dyrektor artystyczny Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Na ręce rektora prof. Marcina Gruchały składam serdeczne podziękowania za bezustanne wspieranie naszych działań i wiarę w nasze sukcesy. Dziękuję wszystkim chórzystom, którzy ostatnie tygodnie bardzo ciężko pracowali na ten sukces. Bez Waszego zaangażowania, wielu godzin prób i wyrzeczeń nasz sukces nie były możliwy do realizacji.

Nieco wcześniej, bo 25 maja, Chór GUMed okazał się bezkonkurencyjny podczas 54. edycji Festiwalu Chóralnego Legnica Canta. Dokładnie pół wieku od poprzedniej wygranej w Legnicy zespół zdobył Grand Prix wraz z Lutnią im. Jerzego Libana z Legnicy oraz Złoty Dyplomu i Nagrodę Specjalnej dla Dyrygenta.

Osiągnęliśmy ogromny sukces, który napędza nas do dalszych działań. Jury Turnieju Legnica Cantat 54 było pod ogromnym wrażeniem naszego występu, oceniając go jako bliski ideałowi. Poszczególne punktacje w skali 0-100 mieściły się w przedziale 98-99 pkt. To niebywałe na tym poziomie. Dziś mówi o nas cała chóralna Polska. Otwierają się nowe kontakty, możliwości, propozycje – dodał Błażej Połom.

Chór GUMed przygotowuje się również do 12. edycji Międzynarodowego Konkursu Canto Mediterrania odbywającego się we wrześniu w Hiszpanii. Jest to ceniony festiwal, w którym dotychczas wzięło udział ponad 200 chórów z przeszło 20 krajów świata.

Pojechaliśmy z zamiarem, by zaśpiewać jak najlepiej umiemy, by móc się nie wstydzić swojego występu, sprawdzić swoje umiejętności, a tu taka niespodzianka. Mamy poczucie, że nasze starania w końcu zostały docenione, że nasz rodzaj muzykalności i tego, co chcemy przekazać podczas śpiewania, został zrozumiany. Występ w Legnicy to kolejny etap w naszym chóralnym życiu, który otwiera przed nami bramę na to co niemożliwe. Dostaliśmy wiatru w żagle i pełną mobilizację do doskonalenia swoich umiejętności. Pozwoliłam sobie napisać w imieniu wszystkich chórzystów, bo w chórze nie ma ja – jesteśmy my – podsumowała Karolina Tiutiurska, prezes zarządu Chóru GUMed.

Zespół rozpoczął także przygotowania do wykonania jednego z największych i najbardziej skomplikowanych dzieł polskiej chóralistyki w historii – Sześciu Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Natomiast na przełomie listopada i grudnia wystąpi podczas Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2024 w Poznaniu.

444167857_456847950227579_8196479733601643940_n.jpg

Aby dalej prężnie działać, potrzebujemy funduszy, stąd w imieniu zespołu, zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie nas 1,5 z podatku. Wystarczy wpisać Stowarzyszenie “Przyjaciele Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego” o numerze KRS 0000186067 – dodaje Tomasz Jaskółowski. – Państwa pomoc jest dla nas nieoceniona, a my zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby się odwdzięczyć tym, co potrafimy najlepiej.

Fot. Dariusz Giers, Adam Kujawski, archiwum prywatne