StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Zaawansowana praktyka pielę...

Zaawansowana praktyka pielęgniarska wartością dla pacjenta, systemu i płatnika

23.05.2024

Ponad 450 osób, głównie liderów pielęgniarstwa i położnictwa, dla których wdrożenie zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej w Polsce jest priorytetem, wzięło udział w zorganizowanej w dniach 16-17 maja br. w Gdańsku Międzynarodowej Konferencji Zaawansowana praktyka pielęgniarska wartością dla pacjenta, systemu i płatnika. Wydarzenie zorganizował Gdański Uniwersytet Medyczny na czele z prof. Aleksandrą Gaworską-Krzemińską, kierownik Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Wśród prelegentów zaproszono wybitnych gości z Europy, w tym sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarskich (EFN) prof. Paula de Reave’a, doradcę ds. polityki pielęgniarskiej i położniczej Światowej Organizacji Zdrowia dr Margrietę Langrins oraz przedstawicieli różnych instytucji działających w dziedzinie pielęgniarstwa z Irlandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Cypru, Niemiec, Kosowa, Łotwy i Polski.

Konferencję swoją obecnością zaszczyciła ministra zdrowia Izabela Leszczyna, która z życzliwością odniosła się do wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej w Polsce. Ponad obecni byli przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Izby Lekarskiej i organizacji pacjentów, którzy wzięli udział w licznych dyskusjach. W wydarzeniu udział wziął także senator Bogdan Borusewicz, prorektor ds. jakości kształcenia prof. Agnieszka Zimmermann oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Przemysław Rutkowski.

Każdego dnia odbyły się po trzy sesje tematyczne, w tym:

  • Strategiczne kierunki rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa na świecie
  • Preskrypcja pielęgniarska
  • Dobre praktyki i wyzwania
  • Zaawansowana Praktyka Pielęgniarska Położnych
  • Opieka pielęgniarska oparta na wartości dla pacjenta, systemu, płatnika.

Podczas wydarzenia została zorganizowana debata i trzy sesje warsztatowe dotyczące preskrypcji pielęgniarskiej, zaawansowanej praktyki klinicznej i zarządzania przypadkiem oraz przygotowania się do zmiany systemu.

Konferencja była czasem merytorycznych rozmów, wymiany doświadczeń oraz podsumowań działań osiągniętych już w Europie na rzecz zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej. Jej finał zaowocował podpisaniem przez reprezentantów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Deklaracji Gdańskiej, która postuluje o wdrożenie rozwiązań zwiększających dostępność oraz podnoszących jakość i efektywność systemu opieki zdrowotnej.

Fot. Paweł Sudara/GUMed, archiwum NIPiP